
USB C TO ETHERNET ADAPTER USBC GIGABIT RJ45 LAN NETWORK DONGLE
USB C TO ETHERNET ADAPTER USBC GIGABIT RJ45 LAN NETWORK DONGLE
Key Features
- Gigabit Ethernet Adapter guarantees a replacement networking interface to client, server or workstation
- USB 3.2 (Gen 1) Type C host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- Add your computer to your home or office network with this single port gigabit ethernet adapter conveniently
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- With the 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Access Gigabit Networks
The USB LAN adapter supports up to Gigabit speeds (1000 Mbps). Share or receive files over a network, access network storage/backup, and stream online content while reducing wait times and slowdowns.
Plug and Play Device Configuration
Simply connect the network adapter to your computer's USB Type-C port. Native driver support in Windows, macOS, and Linux facilitates plug-and-play compatibility. In addition, mobile platforms are also supported, including ChromeOS, Android, and iPadOS.
This USB-C to RJ45 dongle features VLAN tagging, Auto-MDIX, 9K jumbo frames, wake-on-LAN, and full-duplex Ethernet making it the perfect companion for on-the-go users who require a wired network connection.
Compact and Versatile Design
The USB Gigabit network adapter is light and compact. It features a built-in 11.8 in (30 cm) cable that helps with additional reach and flexibility while reducing cable/connector strain. Additionally, USB bus power simplifies the setup and makes it a convenient accessory while on the move.
US1GC30B2 is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Depth | 14.8" |
|---|---|
| Width | 1.1" |
| Height | 0.6" |
| Features | Wake on LAN (WOL) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | US1GC30B2 Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Chipset Model | AX88179A |
| Product Color | Space Gray |
| Product Model | US1GC30B2 |
Show all 29 specsShow fewer
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Vietnam |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Chipset Manufacturer | ASIX |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | US1GC30B2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Operating System Compatibility | Windows XP |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




