
USB C MULTIPORT ADAPTER 100W PD 4K HDMI USB HUB MINI TRAVEL DOCK
USB C MULTIPORT ADAPTER 100W PD 4K HDMI USB HUB MINI TRAVEL DOCK
Key Features
- 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: USB-C multiport adapter supports HDMI 2.0b, 4K 60Hz HDR10 (DP 1.4 Alt Mode req); 2x USB-A 3.2 Gen 2 Hub 10Gbps including 1x BC 1.2 charge port (7.5W); 100W PD 3.0 pass through, SD Card Reader, Gigabit Ethernet (PXE Boot & WoL)
- EXTRA LONG CABLE: USB C mini dock with 10"" (25 cm) attached cable extends reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices: Surface Pro 7/iPad Pro/HP Elite x2/laptops on riser stands; Hideaway cable management feature hides cable during travel
- 4K 60HZ WITH DP 1.4 ALT-MODE: Supports 4K 60Hz digital video resolution on DP 1.4 Alt-Mode host devices (Intel 11th Gen minimum); Supports 4K 30Hz on DP 1.2 Alt-Mode host devices; PS186 chip for compatibility with iPad Pro and iPad Mini with USB-C
- RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/15W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 85W for laptop charging
- WIDE COMPATIBILITY: Docking station is fully compatible w/USB-C laptops, Ultrabooks & Chromebooks and Thunderbolt 3/4/USB4 laptops from HP, Dell, Lenovo, MacBooks (Intel processor & M1 chip) and Surface; works w/Windows, macOS, iPadOS, Android & Chrome OS
- STARTECH.COM CONNECTIVITY TOOLS: Included with the portable all-in-one USB Type-C adapter, the application improves performance and security, featuring MAC Address Changer, USB Event Monitoring, Windows Layout & Wi-Fi Auto Switch utilities
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This USB-C multiport adapter with DP 1.4 supports 4K 60Hz HDMI® (HDR) and turns your MacBook Pro, Dell XPS, or other USB-C™ laptops or tablet into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K HDMI video output, two USB 3.1 Gen 2 Type-A (10Gbps) ports, an SD card reader and a Gigabit Ethernet port all through one connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3/4™ port. Plus, it offers advanced charging through USB Power Delivery 3.0 and an extra-long attached 10-inch (25 cm) host cable for an extended reach to offer more set up flexibility.
USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) is also known as USB 3.1 Gen 2x1 (10Gbps).
Enhance Productivity
The portable docking station connects your laptop to a 4K 60Hz HDMI monitor (4096 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
DP Alt Mode Required Maximum Resolution DP 1.2 Alternate Mode Up to 4K 30Hz DP 1.4 Alternate Mode Up to 4K 60HzConnect Your Devices
The USB-C to USB 3.1 Gen 2 hub gives you two USB-A (10Gbps) ports to connect your USB devices.
Easy Portability
For mobile use, the USB-C adapter can operate with bus-power alone, or with a USB-C power adapter for laptop and BC 1.2 peripheral charging. The docking station is lightweight and features a built-in wraparound USB-C host cable.
Built-In SD Card Reader
Access your multimedia content with ease. The multiport adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards or microSD (uSD) cards.
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access with support for PXE Boot and WoL.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
-
Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts.
-
Mac Address Pass-Through Utility: To improve network security.
-
USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices
-
Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.startech.com/connectivity-tools
The DKT31CSDHPD3 is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Width | 5.60" |
| Height | 1.10" |
| Brand Name | StarTech.com |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Thunderbolt | Yes |
| Color Family | Gray |
| HDMI Version | 2.0b |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Docking Station |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Type | Docking Station |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>Google Chromebook</li> <li>Microsoft Surface Pro 7</li> <li>Apple iPad Pro</li> <li>HP Elite x2</li> <li>iPad Pro</li> <li>iPad Mini</li> </ul> |
| Product Color | Space Gray |
| Host Interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Workstation |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>Docking Station</li> <li>Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Type-C Detail | USB 3.2 Gen 2x1 USB Type-C (24 pin, 10 Gbps) |
| Memory Card Reader | Yes |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 5.30 oz |
| Memory Card Supported | MultiMediaCard (MMC) |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 4096 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DKT31CSDHPD3 |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | Windows 8 |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






