
USB-C 12-IN-1 MULTI-PORT HUB
USB-C 12-IN-1 MULTI-PORT HUB
Key Features
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- Charging capability provides a safer and more convenient charging experience
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Monitor device supported according to your requirements with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Power Delivery Pass-through feature for better reliance and usability
- Lets you conveniently connect to the gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 7 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Streamline your workspace productivity with the 12-in-1 USB-C Multi-Port Adapter. With seamless power pass-through, file access, multi-monitor support, and more, it's ideal for business travelers and shared workspace users needing versatile connectivity for projectors, monitors, and peripherals via a single USB-C connection.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.65" |
| Width | 2.18" |
| Height | 5.40" |
| Features | Security Lock |
| Brand Name | CODi |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Product Name | 12-in-1 Multi-Port Hub |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Type | Docking Station |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Limited Warranty | 1 Year |
| USB Type-C Detail | 3 x USB-C 3.0 PORTS, 1 x USB-C POWER DELIVERY CHARGING PORT |
| USB Power Delivery | 85W |
| Charging Capability | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Manufacturer Part Number | HB012-1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from CODI and similar brands


CENTRO M3 MULTI-PORT DOCKING STATION

85W USB-C MST DOCKING STATION

100W USB-C MST DOCKING STATION
More from CODI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



