TRADE UP TO T125 WITH 3Y BSS AVAIL PRE-ORDER ONLY-SHIPS 9/2/25
TRADE UP TO T125 WITH 3Y BSS AVAIL PRE-ORDER ONLY-SHIPS 9/2/25
Key Features
- Designed to be the central hub of all network security activity with maximum productivity
- TLS Decryption firewall protection support offers maximum usability with feasible security for your precious data
- TLS encryption standard ensures the dependable safety of your valuable data
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Quickly set up a secure network with 5 ports Firewall
- Compact form factor for added reliability and dependability
- USB offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Trade Up to WatchGuard Basic Security Suite for T125-3-Year. The Basic Security Suite includes all the traditional network security services typical to a UTM appliance: Intrusion Prevention Service, Gateway AntiVirus, URL filtering, application control, spam blocking and reputation lookup. It also includes our centralized management and network visibility capabilities, as well as our standard 24x7 support.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 9.1" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | WatchGuard |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Compact |
| Manufacturer | WatchGuard Technologies, Inc |
| Product Line | Firebox |
| Product Name | Firebox T125 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Functionality | Policy Management |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Model | T125 |
|---|---|
| IPS Throughput | 90.63 MB/s |
| Product Family | Firebox |
| VPN Throughput | 184.32 MB/s |
| Application/Usage | Remote Work |
| Power Consumption | 20 W |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Encryption Standard | TLS |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Firewall Throughput | 2.28 Gbit/s |
| Support/Service Type | Basic Security Suite |
| Weight (Approximate) | 2.92 lb |
| Total Number of Ports | 5 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | WGT125413 |
| Support/Service Duration | 3 Year |
| Certifications & Standards | <ul><li>CC</li><li>FIPS 140-2</li><li>NRTL/CB</li><li>IPv6 Ready Gold (routing)</li></ul> |
| New Connections Per Second | 26500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.watchguard.com |
| Firewall Protection Supported | Blended Threat Prevention |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECAPL from WATCHGUARD TECHNOLOGIES INC and similar brands
T115-W WITH 1Y STD SUPP AVAIL PRE-ORDER ONLY-SHIPS 9/15/25
T125 WITH 1Y STD SUPP AVAIL PRE-ORDER ONLY-SHIPS 9/2/25
T115-W WITH 1Y BSS AVAIL PRE-ORDER ONLY-SHIPS 9/15/25
More from WATCHGUARD TECHNOLOGIES INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
