TILT MOUNT SEE SPECS FOR VARIOUS COMPATIBLE MODELS
TILT MOUNT SEE SPECS FOR VARIOUS COMPATIBLE MODELS
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
- 20° Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 20° tilt on this aluminum mounting solution is designed to maximize your effective field of view with wall-mounted fisheye or dome cameras.
This adapter is compatible with the following camera units:
XNF-9010RV XNF-9010RVM
XND-9082RV XND-8082RV
XND-6081RV XND-6081REV
XND-8081RV XND-8081REV
PND-A9081RV
Wall mount is white colored to match camera.
Tech Specs
| Height | 2.27" |
|---|---|
| Diameter | 6.30" |
| Features | 20° Tilt |
| Brand Name | Hanwha Techwin |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Product Name | SBP-160TMW1 Tilt Mount |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <b>Hanwha Techwin Security Camera</b><br /> <ul> <li>XNF-9010RV</li> <li>XNF-9010RVM</li> <li>XND-9082RV</li> <li>XND-8082RV</li> <li>XND-6081RV</li> <li>XND-6081REV</li> <li>XND-8081RV</li> <li>XND-8081ERV</li> <li>PND-A9081RV</li> </ul> <br /> <p></p> |
| Product Color | White |
| Product Model | SBP-160TMW1 |
| NDAA Compliant | Yes |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | Security Camera |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Application/Usage | Wall |
| Weight (Approximate) | 11.46 oz |
| Manufacturer Part Number | SBP-160TMW1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hanwha.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from HANWHA TECHWIN AMERICA and similar brands

FIREBOX T25/T45 RACK KIT

SONICWALL M.2 32GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
TP3906 MICROPHONE KIT
More from HANWHA TECHWIN AMERICA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
