
THUNDERBOLT 3 NVME ENCLOSURE 4BAY TB3 TO M.2 PCIE NVME SSD DRIVE
THUNDERBOLT 3 NVME ENCLOSURE 4BAY TB3 TO M.2 PCIE NVME SSD DRIVE
Key Features
- HIGH PERFORMANCE M.2 STORAGE VIA THUNDERBOLT 3 : Turn up to 4 PCIe 80mm M.2 SSDs (M-Key) into an external TB3 storage solution; Data transfer speeds up to 40Gbps; Downstream TB3 port; DisplayPort video output; Vented metal enclosure w/thermal pads & fan
- MAXIMIZE DRIVE SPEED: Connect up to four M.2 PCIe NVMe and/or AHCI drives with an 8Gbps PCIe lane dedicated to each SSD; Supports software RAID with storage management systems like Storage Spaces (Microsoft) , RAID Assistant (macOS), mdraid/mdadm (Linux)
- FLEXIBLE PORT OPTIONS: DisplayPort output to connect to a display with resolutions up to 4K 60Hz; Downstream TB3 port to daisy chain additional TB3 devices or a compatible TB3 display (up to 5K 60Hz); Connected devices share bandwidth with connected SSDs
- THUNDERBOLT 3 CERTIFIED: Works w/TB3 & TB4 host devices like MacBook Pro 16/13/Air (Dual displays on Mac w/Intel & M1 Pro/Max Processor; Dual display not supported on M1 Mac), Lenovo ThinkPad X1 Carbon/T Series, Dell XPS/Latitude/Precision & HP EliteBook
- POWER ADAPTER & THUNDERBOLT 3 CABLE INCLUDED: Self powered with an included 72W EPS power supply that powers the enclosure, the connected drives and provides 15W to TB3 port; Includes 2.3 ft (70cm) TB3 certified passive cable; NOT COMPATIBLE WITH SATA SSD
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Thunderbolt™ 3 to 4x M.2 PCIe SSD enclosure enables you to turn four M-Key PCI-Express based M.2 NVMe or AHCI solid state drives (SSDs) into a high-performance external storage solution.
The SSD enclosure is self-powered with an included 72W EPS power supply that powers the enclosure, the connected drives, and provides up to 15W of power to any downstream Thunderbolt 3 devices. A 2.3 ft. (70 cm) Thunderbolt 3 Certified host cable is also included, to connect the enclosure to your computer.
High Performance M.2 Storage via 40Gbps Thunderbolt 3
The enclosure is compatible with 80mm M.2 PCIe based (M-Key) single/double-sided SSDs. Create an external storage solution that utilizes the high-performance bandwidth available to your Thunderbolt 3 port, providing combined data transfer speeds of up to 40Gbps for up to four drives. The vented metal enclosure features thermal pads and a cooling fan to ensure your SSDs are operating at optimal temperatures.
Dedicated 8Gbps Throughput for Each Individual Drive
A single 8 Gbps PCIe lane is dedicated to each connected drive. This ensures consistent read/write performance across the entire enclosure, regardless of individual drive activity. The enclosure also supports software RAID with storage management systems like Storage Spaces (Microsoft), RAID Assistant (macOS), or mdraid/mdadm (Linux). The support for software RAID, combined with exceptional drive performance, makes this the ideal enclosure for creative professionals working with large files such as high-resolution graphics, video, and CAD files.
Thunderbolt Certified
This enclosure is Thunderbolt Certified to ensure an optimal user experience and compatibility when connected to a Thunderbolt 3 host device, such as a MacBook Pro 16, 13, Air, Lenovo ThinkPad X1 Carbon / T Series, Dell XPS / Latitude / Precision or HP EliteBook. The external drive enclosure is also forward compatible with Thunderbolt 4 devices (at Thunderbolt 3 performance).
Additional Ports for Workspace Flexibility
The enclosure features a DisplayPort output port, enabling you to connect a DisplayPort monitor to your computer through the Thunderbolt 3 enclosure, with resolutions up to 4K 60Hz. The enclosure also features a downstream Thunderbolt 3 port for daisy chaining an additional TB3 device or connect an additional TB3 compatible display (up to 5K 60Hz).
M2E4BTB3 is backed by a 2-year StarTech.com warranty, with free lifetime North American based multilingual technical support.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Depth | 4.7" |
|---|---|
| Width | 6.3" |
| Height | 0.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4 Bay NVMe TB3 SSD Enclosure |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
Show all 29 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Package Contents | <ul> <li>4 Bay NVMe TB3 SSD Enclosure</li> <li>1 x 2.3 ft (70 cm) Certified Thunderbolt 3 Passive Cable</li> <li>1 x Manual</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | M2E4BTB3 |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Additional Warranty Information | 2-year StarTech.com warranty, with free lifetime North American based multilingual technical support. |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COMB-C from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





