
THINKVISION M14D D22140MX0 14IN MONITOR TYPE C
THINKVISION M14D D22140MX0 14IN MONITOR TYPE C
Key Features
- 3-year Warranty
- Eyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free
- -5° to +95° tilt, up to 11mm lift
- 1500:1, 100% sRGB, 8-bit
- Extreme mode 6 ms response time
- 14" 2.2k (2240x1400) IPS display, Anti-glare 16:10
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Hybrid working environments need flexible and mobile workspaces. Increasing screen time adds pressure to an already overloaded display real estate. Enter the ThinkVision M14d mobile USB-C monitor weighing less than 1.3 pounds (600 grams). This monitor offers a super narrow bezel 14-inch 16:10 aspect ratio display with high resolution (2240 x 1400) that supports a 100% sRGB wide color gamut for greater visual fidelity. Natural low blue light technology helps eye care and a simple one cable connection to extend screen space makes it easy to work through complex workflows and collaborate with customers or colleagues.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.2" |
| Width | 12.4" |
| Height | 8.5" |
| Webcam | No |
| Features | Eyesafe Certified |
| Speakers | No |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 375 Nit |
| Microphone | No |
| USB Type-C | Yes |
Show all 66 specsShow fewer
| Color Gamut | 105% sRGB |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.13500 mm x 0.13500 mm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Name | ThinkVision M14d Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Wireless LAN | No |
| Curved Screen | No |
| Product Color | Raven Black |
| Product Model | M14d |
| Response Time | 6 ms |
| Product Family | ThinkVision |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 4.19" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkVision M14d Widescreen LED Monitor</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB-C Cable</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 12.38" |
| Height with Stand | 8.96" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 2240 x 1400 |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | WLED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 189 |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Response Time Details | 6 ms Extreme Mode |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.13500 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 63AAUAR6US |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.13500 mm |
| Maximum Power Consumption | 7.50 W |
| Extended Height with Stand | 8.96" |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Operating Power Consumption | 6 W |
| Compressed Height with Stand | 8.52" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Weight with Stand (Approximate) | 1.32 lb |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from LENOVO TOPSELLER MONITORS and similar brands


23.8IN S24I-30 F23238FS0 MONITOR-HDMI

T22I-30(D22215FT0)21.5INCH MONI HDMI

THINKVISION E24-40 23.8IN MONITOR
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.