
California Proposition 65 Warning
THIN CLIENT IGEL PRE-INSTALLED INTEL CELERON 4GBDDR4 16GB TAA
THIN CLIENT IGEL PRE-INSTALLED INTEL CELERON 4GBDDR4 16GB TAA
Key Features
- Intel® Celeron N5105 (Quad Core 2.0GHz, up to 2.9GHz burst)
- 4GB DDR4 Memory
- 16GB eMMC Storage
- Up to 3 Display Support
- USB Type-C™ Powered Desktop Thin Client
- IGEL OS Pre-installed (Free Trial Version)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Why Cloud Device | Productivity and Efficiency
LG offers various thin client form factors that add value to your work environment with powerful performance, lower costs, and compact design.
Quad-core Processor | Powerful Performance
With Quad-core Processor and a powerful system memory option,CQ600i-6N supports the fast work process that boosts your productivity.
Up to 3 Display Support | Make Your Own Productive Workstation
LG CQ600i-6N supports up to 4K UHD resolution triple displays. With flexibility for multi-monitor set-up options, you can get more done in less time.
Various Interface
CQ600i-6N's multi ports can be utilized to improve connectivity and productivity.
USB Type-C™ | High-performance Connection
CQ600i-6N with USB Type-C™ port provides fast data transfer speeds along with high levels of power flow. With a single USB Type-C™ cable, you can simultaneously transmit data, video, and audio as well as powering CQ600i-6N.
Fanless Design | Silent and Cost-efficient
The fanless design increases the CQ600i-6N's lifespan and also reduces replacement costs. Also its low-noise performance provides a pleasant work environment.
Tech Specs
| DVI | No |
|---|---|
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Depth | 5.7" |
| Width | 3.3" |
| Height | 8.2" |
| Features | Wake-on-LAN (WoL) |
| SFP Slot | No |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | LG |
| Drive Type | Flash |
| USB Type-C | Yes |
Show all 60 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Color Family | Black |
| Flash Memory | 16 GB |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | CQ600i-6N Thin Client |
| Product Type | Thin Client |
| Wireless LAN | Yes |
| Audio Line In | No |
| Product Color | Black |
| Product Model | CQ600I-6N |
| TAA Compliant | No |
| Audio Line Out | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Celeron |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | N5105 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Built-in Devices | Speaker |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | IGEL OS |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C In |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Number of Speakers | 1 |
| Country of Assembly | Mexico |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 2.90 GHz |
| VESA Mount Standard | 50 x 50 |
| Weight (Approximate) | 2.10 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Additional Information | <li>CE (Regulatory):No</li> <li>RoHS (Environmental): No</li> <li>REACH (Environmental): No</li> <li>UL/cUL Certification: No</li> <li>U.S. ePEAT (Environmental): No</li> <li>Protocol:No</li> <li>Detachable Base: No</li> |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | CQ600I-6N |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Radio Frequency (Dual Band) | No |
| Screen Resolution Supported | 3840x2160@60Hz |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | 3 Year limited |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) Type | Hardware |
| Weight without Stand (Approximate) | 2 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in T-CLNT from LG IT SOLUTIONS and similar brands
More from LG IT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




