THERMAL TRANSFER PRINTER 74/300M ZD621R CLR TOUCH LCD 203
THERMAL TRANSFER PRINTER 74/300M ZD621R CLR TOUCH LCD 203
Key Features
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL programming languages
- 4.3" full color touch LCD (resolution: 480 wide x 272 high) with 3-button user interface
- 5 status icons interface
- Ethernet, Serial, USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android & iOS via BLE Bluetooth Low Energy 5) connection
- BLE is provided for using with Zebra printer setup mobile app only
- Real Time Clock (RTC)
- Media dancer for excellent print quality
- OpenACCESS™ for easy media loading
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium features, maximum performance, RFID capabilities and unmatched security for years of use
You need a premium, quality RFID printer that's built to perform flawlessly-day in and day out. Rely on Zebra's ZD621R desktop printer, including RFID printing/encoding, advancing the proven and popular ZD500R. Get it all: an innovative new architecture to power our ever-expanding printer capabilities and software. RFID printing and encoding capabilities in a compact desktop printer. Unmatched security that's constantly evolving to safeguard your sensitive data and shield you from cyberattacks. A new standard4.3-inch, full-color LCD touch display with intuitive menu. Enhanced features, communication and field-installable media-handling options. And, increased remote-management capabilities. Together, these give you outstanding print performance and industry-leading reliability for years of optimal use, and unparalleled intelligence and security to keep you moving forward
Zebra RFID: More Transformation, No Complication
Print and Encode with Ease
The ZD621R utilizes Zebra's own RE40 RFID module to support a broad range of applications across several industries. Adaptive encoding technology allows for excellent media flexibility and simple RFID calibration, eliminating complex placement guidelines. Optimized to efficiently print and encode labels, the ZD621R gives you greater tracking abilities, deeper visibility and enterprise insights in an ever-competitive business environment.
RFID Backed by the Broadest, Field-Proven Portfolio
Zebra leverages decades of expertise, design thinking and software development to help you deliver maximum RFID gains, while minimizing the pains that can come with multi-vendor solutions. Zebra gives you the industry's broadest, field-proven RFID portfolio for unmatched accuracy and interoperability. Look to Zebra's consistent, fully scaled platform that anticipates real-world challenges and elevates the performance of every system, device, tag and worker.
Expect the Best
Premier Printing Performance
From outstanding print quality to RFID printing/encoding, portability for application flexibility to emerging technology, and field-installable options, the ZD621R is a thermal transfer RFID printer that supports a wide variety of use cases and requirements.
Elevating a Proven Winner
Extending the ZD500R Legacy
Zebra's ZD500R printer/encoder is known for quality, premium performance. You can be confident the next-generation ZD621R includes everything you loved in the legacy printer, and builds on this heritage to deliver best-in-class features and RFID technology for this new era of intelligence.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| RFID | Yes |
| Depth | 10.5" |
| Width | 8" |
| Height | 7.5" |
| Ethernet | Yes |
| Features | RFID Reader |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Tag |
| Energy Star | Yes |
Show all 49 specsShow fewer
| Screen Size | 4.3" |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | ZD621R Thermal Transfer Printer |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | ZD621R |
| Display Screen | Yes |
| Product Family | ZD621 |
| Product Series | ZD621 |
| Cables Included | USB |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>ZD621R Thermal Transfer Printer</li> <li>Empty Ribbon Take-up Cores (1 in. and 0.5 in.)</li> <li>3 in. Media Core Adapters</li> <li>2 x 300 m Ribbon Core Adapters for Non-Zebra Ribbon</li> <li>AC Power Supply</li> <li>Power Cord(s)</li> <li>USB Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Regulatory Guide</li> </ul> |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Application/Usage | Desktop |
| Language Emulation | ZPL |
| Platform Supported | iOS |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ZD6A142-301LR1EZ |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA PRINT R1 - RFID and similar brands

THERMAL TRANSFER PRINTER 74/300M ZD621R CLR TOUCH LCD 300

TT ZT411 4IN 300DPI SER USB 10/100 BT 4.1/MFI RFID UHF ENCODER
ZT610 TT PRNT 4IN 300DPI US SER USB GBE BT 4.0USB HOST TEAR RFID UH
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.