THERMAL TRANSFER CARTRIDGE PRINTER ZD421 300DPI USB HOST
THERMAL TRANSFER CARTRIDGE PRINTER ZD421 300DPI USB HOST
Key Features
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android and iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- Real Time Clock (RTC)
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
- PDF Direct
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Elevate your expectations: the advanced desktop printer that delivers the features, flexibility, reliability and security you need
You need a reliable printer that delivers quality performance, now and for years to come. It needs to offer key features, and be easy to setup, operate, manage and maintain - onsite or remotely. It needs to be secure, whether it is integrated onto your network or not, to prevent downtime and costly cyberattacks. You need it. Zebra delivers it, for more than 50 years. We design our printers to match your workflows, ensuring they are hassle-free and ready to work. Day in and day out. We're always innovating to deliver the best to help you advance your business and be ready for what's next. Building on the legacy of Zebra's popular GK Series, ZD421 printers add even more capabilities and security measures to set you up for years of use.
Simple to Use
Intuitive and Powerful Operation
The ZD421 offers new, advanced features that make it stand apart. It includes a new, more intuitive user interface, powerful architecture and field-upgradeable wireless kit. It also has new media guide and media handling designs that make daily operation even easier.
Flexible to Support Nearly Every Use Case
Multiple Models to Match Your Needs
Available in direct thermal, thermal transfer, healthcare and ribbon cartridge models, the ZD421 meets a wide variety of application requirements.
Ready for Now and What's Next
Get Years of Printing Performance
The ZD421 is designed to handle advancing technology. Featuring an innovative architecture, it's engineered to power future printing. In comparison, it's 30% more powerful than the ZD420 Series and 700% more than the GK Series. This lets you run more tasks, perform more operations simultaneously, maintain security and be ready for what's next.
It's Time to Advance
Migrate from G to Z
The ZD421 builds on the legacy of Zebra's GK Series printers, offering you the functions and capabilities of its predecessor - and much more. The next-generation ZD421 leverages this heritage to deliver advanced features for a new era of intelligence and forward flexibility.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10" |
| Width | 8" |
| Height | 7" |
| Features | Dual Wall Frame |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Tag Stock |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Power Source | AC Supply |
Show all 44 specsShow fewer
| Product Name | ZD421c Thermal Transfer Printer |
|---|---|
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | ZD421c |
| Product Family | ZD421 |
| Product Series | ZD421 |
| Cables Included | AC |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul> <li>ZD421c Thermal Transfer Printer</li> <li>Empty Ribbon Take-up Cores</li> <li>Ribbon Core Adapters</li> <li>AC Power Supply</li> <li>Power Cord</li> <li>USB Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Regulatory Guide </li> </ul> |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Application/Usage | Desktop |
| Language Emulation | ZPL |
| Platform Supported | Android |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ZD4A043-C01W01EZ |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 4.02 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA PRINT A5 - LEVEL and similar brands
DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 300 DPI USB USB HOST MODULAR CONNEC
BNDL ZD4A022-D01S00MG HOLOGIC ZD411 203 DPI USB HOST SERIAL BTLE5
THERMAL TRANSFER PRINTER 74M ZD411 203 DPI USB USB HOST MODULAR
More from ZEBRA PRINT A5 - LEVEL
Other products available from this brand

ZD420 SERIES KIT UPG DISPENSER

KIT CUTTER FOR MEDIA WITH A LINER ZD411D ZD611D

DIRECT THERMAL PRINTER ZD411 203DPI USB HOST MODULAR 802.11AC

THERMAL TRANSFER CARTRIDGE PRINTER ZD421 300DPI USB HOST
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.