TERASTATION 3430RN 1U RM 8TB 4BAY 4X2TB NAS HD RAID ISCSI 2.5GBE
TERASTATION 3430RN 1U RM 8TB 4BAY 4X2TB NAS HD RAID ISCSI 2.5GBE
Key Features
- Everything Included in the Box - TeraStation solutions ship with pre-configured RAID as well as free rail kits for rackmount systems for hassle-free deployments..
- Reliability and Performance - TeraStation 3030 is designed for always-on reliability with capability to handle high volume data loads with 24/7 uptime.
- Robust Data Security - Secure NAS on closed system with 256-bit drive encryption, 2FA, and Abnormal Login Detection and File Activity feature for comprehensive ransomware protection.
- Cloud Sync - Integrate Dropbox, Microsoft™ OneDrive, or Amazon S3 to create a hybrid cloud for extra data security and cost savings.
- 24/7 Peace of Mind Included - 3-year warranty with optional warranty services, along with Buffalo's award-winning 24/7 US-based Live Phone Support and data recovery service.
- Made in Japan - Quality made data storage and fully TAA compliant.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The TeraStation 3030 delivers an efficient and reliable solution for centralized file storage and backup, and is built to provide the perfect balance of security, scalability, and affordability for office environments of 40-50 users. The 2.5GbE NAS delivers quality hardware components and robust performance as a small office file server or a secure private cloud.
TS3030 comes with hard drives included with out-of-the-box pre-configured RAID for data protection, remote configuration capabilities, and integration with popular cloud services for fast file access storage and backup operations.
Tech Specs
| Depth | 16.9" |
|---|---|
| Width | 16.9" |
| Height | 1.7" |
| Protocols | CIFS/SMB |
| Brand Name | Buffalo |
| Form Factor | Rack-mountable |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | TeraStation |
| Product Name | TeraStation TS3430RN SAN/NAS Storage System |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
Show all 42 specsShow fewer
| Compatibility | Windows® 11 (32-bit/64-bit), Windows® 10, Windows Server® 2022, Windows Server® 2019, Windows Server® 2016, Mac® OS® 12 or later, Chrome OS |
|---|---|
| Product Model | TS3430RN |
| TAA Compliant | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Alpine |
| Product Family | TeraStation 3030 |
| Product Series | 3030 |
| RAID Supported | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | AL524 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <ul><li> TeraStation TS3430RN SAN/NAS Storage System</li><li> 5e Ethernet Cable</li><li> AC Cable</li><li> Quick Setup Guide</li><li> Warranty Statement</li><li> Rail Kit with Mounting Brackets </li><li> Screws</li></ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Processor Manufacturer | Annapurna Labs |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Hard Drive Configuration | 4 x 2TB |
| Manufacturer Part Number | TS3430RN0804 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Additional Warranty Information | <p>3-year hardware warranty with the following optional KYD (Keep Your Drive) and NBD (Next Business Day) warranty services available:</p> |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 8 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-DS from BUFFALO AMERICAS INC and similar brands

12TB LINKSTATION SOHO 2BAY NAS DT 2X6TB HD INCLUDED

16TB REPLACEMENT NAS HD FOR TERASTATION 3010 3020 5010 6400

TERASTATION 3230DN 4TB 2BAY NAS 2X2TB HD SATA 2.5GBE RAID ISCSI
More from BUFFALO AMERICAS INC
Other products available from this brand

1TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010 5010

2TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010 5010

2TB REPLACEMENT STANDARD HD FOR TERASTATION 7210R TS-2RZSD

3TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.