TERASTATION 3230DN 16TB 2BAY NAS 2X8TB HD SATA 2.5GBE RAID ISCSI
TERASTATION 3230DN 16TB 2BAY NAS 2X8TB HD SATA 2.5GBE RAID ISCSI
Key Features
- SAN/NAS Storage System offers maximum storage efficiency and convenience
- Holds up to 2 HDDs
- Through RAID levels (0, 1, 10, jbod), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- DDR4 SDRAM memory technology for dependable data storage with maximum usability
- Featuring the Annapurna Labs Alpine Multi-core processor, based totally on ARMv7 architecture and the Cortex-A15 core
- RAID technology - data reliability, fault tolerance and improved overall performance
- Desktop form factor for added reliability and dependability
- Gigabit Ethernet is very resourceful when a large number of file transfers are required, such as when performing backups over a network
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The TeraStation 3030 delivers an efficient and reliable solution for centralized file storage and backup, and is built to provide the perfect balance of security, scalability, and affordability for office environments of 40-50 users. The 2.5GbE NAS delivers quality hardware components and robust performance as a small office file server or a secure private cloud.
TS3030 comes with hard drives included with out-of-the-box pre-configured RAID for data protection, remote configuration capabilities, and integration with popular cloud services for fast file access storage and backup operations.
Tech Specs
| Depth | 9.1" |
|---|---|
| Width | 6.7" |
| Height | 6.7" |
| Protocols | FTP |
| Brand Name | Buffalo |
| Form Factor | Desktop |
| RAID Levels | 0, 1, 10, JBOD |
| Manufacturer | Buffalo Americas, Inc |
| Product Line | TeraStation |
| Product Name | TeraStation TS3230DN SAN/NAS Storage System |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Compatibility | Windows® 11 (32-bit/64-bit), Windows® 10, Windows Server® 2022, Windows Server® 2019, Windows Server® 2016, Mac® OS® 12 or later, Chrome OS |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Model | TS3230DN |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Alpine |
| Product Family | TeraStation 3030 |
| Product Series | 3030 |
| RAID Supported | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | AL524 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <ul><li> TeraStation TS3230DN SAN/NAS Storage System</li><li> 5e Ethernet Cable</li><li> AC Cable</li><li> Quick Setup Guide</li><li> Warranty Statement</li><li> Front Panel Key</li></ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |
| Processor Manufacturer | Annapurna Labs |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Manufacturer Part Number | TS3230DN1602 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.buffalotech.com |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>3-year hardware warranty with the following optional KYD (Keep Your Drive) and NBD (Next Business Day) warranty services available:</p> |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 16 TB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NAS-DS from BUFFALO AMERICAS INC and similar brands

12TB LINKSTATION SOHO 2BAY NAS DT 2X6TB HD INCLUDED

16TB REPLACEMENT NAS HD FOR TERASTATION 3010 3020 5010 6400

TERASTATION 3230DN 4TB 2BAY NAS 2X2TB HD SATA 2.5GBE RAID ISCSI
More from BUFFALO AMERICAS INC
Other products available from this brand

1TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010 5010

2TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010 5010

2TB REPLACEMENT STANDARD HD FOR TERASTATION 7210R TS-2RZSD

3TB REPLACEMENT SPARE NAS HD FOR TERASTATION 3010
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.