
TC710 CAPACITIVE FINGER RDR FIPS-201 PIV GOLD INDIVD BOXED
TC710 CAPACITIVE FINGER RDR FIPS-201 PIV GOLD INDIVD BOXED
Key Features
- FIPS 201 PIV certified image quality
- On device processing for template generation, matching and storage
- Works well with dry, moist or rough fingerprints Encrypted USB communication
- ISO/IEC 30107-3, Level 1 Presentation Attack Detection (PAD) certified
- Multiple USB connectors and cable lengths
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The EikonTouch® TC710 USB capacitive fingerprint reader provides quick and reliable biometric authentication.
The EikonTouch TC710 uses patented technology to capture fine print details. The result is the ability to capture a wide range of fingerprints with superior image quality for a broad range of use cases.
The TC710 fingerprint reader provides on-board processing for image capture and template generation, matching and storage. This reader also protects sensitive data to and from the device using encryption up to AES-256.
The EikonTouch TC710 fingerprint reader is a USB peripheral, perfect for individual desktop users. Its modern, compact design conserves desk space. This form factor works well in a wide range of vertical markets including government, healthcare and other logical access control applications.
Superior accuracy and usability are a result of the improved finger guide ergonomics and the LED which is located just above the sensor to provide user feedback during the biometric capture and matching process. The TC710 housing is IP65 rated to protect against dust and moisture penetration.
The DigitalPersona® Biometric Software Developer Kit (SDK) provides flexible APIs to enable fast integration of the EikonTouch® TC710 into a broad range of applications.
Whether you are an enterprise customer or a system integrator, our biometric identity verification solutions provide a natural extension to your security systems and applications.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 1.4" |
| Height | 0.6" |
| Length | 2.5" |
| Features | IP66 |
| Brand Name | HID |
| Durability | Dust Resistant |
| Sensor Type | Capacitive Sensor |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Product Line | EikonTouch |
| Product Name | EikonTouch TC710 Capacitive Fingerprint Reader |
| Product Type | Fingerprint Reader |
Show all 27 specsShow fewer
| USB Standard | USB 2.0 |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | TC710 |
| Device Supported | PC |
| Number of Pixels | 256 x 360 |
| Encryption Standard | AES |
| Authentication Method | Finger |
| Image Resolution (dpi) | 508 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TC710-A3-01-DEP |
| Certifications & Standards | <ul><li> NIST/FBI: PIV/FIPS-201</li><li> UL</li><li> FCC</li><li> CE</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.assaabloy.com |
| Operating System Compatibility | Android/Linux/Windows |
| Maximum Fingerprint Storage Capacity | 100 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BIOMET from HID GLOBAL EAT BIOMETRIC and similar brands


FINGERPRINT READER USB-A DONGLE

VERIMARK IT FINGERPRINT KEY FIDO2
More from HID GLOBAL EAT BIOMETRIC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
