TALLY DL-820 THERMAL PRINTER DT TT USB ETHERNET 203DPI
TALLY DL-820 THERMAL PRINTER DT TT USB ETHERNET 203DPI
Key Features
- High Speed Printing
- Easy Paper Loading
- USB and Ethernet Interfaces as standard
- Serial and Parallel Optional Interfaces
- Affordably-priced
- Popular market emulations built-in
- Directional paper tear blade
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The DL-820 is an affordably-priced, feature-rich direct thermal and thermal transfer printers.
With standard USB and Ethernet Interface connectivity, the product is well-designed to work in a variety of applications ranging from logistics and hospitality to retail and more. If other connectivity options are needed, the DL-820 also offers Serial and Parallel connectivity options.
With a print speed of 8 inches per second at 203 dpi resolution, print is fast, crisp, and clear.
A build-in directional tear bar gives users added flexibility since the user can perform tears in either direction or up or down, depending upon their specific preference.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 11.4" |
| Width | 9.1" |
| Height | 6.9" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Tally |
| Media Type | Thermal Paper |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Dascom |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | DL-820 Thermal Label Printer |
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | DL-820 |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 8 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Application/Usage | Desktop |
| Country of Origin | China |
| Platform Supported | PC |
| Maximum Label Width | 4.72" |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Maximum Label Length | 15.75" |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | 28.920.1668 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dascom.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
Related Products
More in RP-TR from DASCOM and similar brands
EPSON DIRECT THERMAL RECEIPT PRINTER TM-H6000IV REFURB
EPSON TM-L90 THERMAL LABEL PRINTER ETHERNET INTERFACE REFURB

B/T THERMAL RECEIPT PRINTER 2 2 58MM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.