
STYLEVIEW VERTICAL LIFT HIGH-TRAFFIC AREA VERSION BLACK
STYLEVIEW VERTICAL LIFT HIGH-TRAFFIC AREA VERSION BLACK
Key Features
- Lift offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 30 lb
- Compatible with the screen size of 24"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Perfect for space-constrained and high traffic areas. The low-profile vertical lift provides 9" (23 cm) of smooth vertical adjustment and folds into a slim, compact unit when not in use less than 4" (10.2 cm) from the wall. A unique cable management system conceals and organizes cords and makes cleaning a snap.
Tech Specs
| Brand Name | Ergotron |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | StyleView |
| Product Name | StyleView 60-593-195 Vertical Mount Lift |
| Product Type | Lift |
| Compatibility | <ul><li>24" LCD</li><li>Keyboard</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | 60-593-195 |
| Product Family | StyleView |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>StyleView 60-593-195 Vertical Mount Lift</li><li>Mouse Pad</li><li>Wrist Rest</li><li>Mouse Pouch</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | China |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <ul><li>Negative-tilt keyboard tray is adjustable 0° to -10°</li><li>Maximum Monitor Weight = 25 lbs (11.3 kg)</li><li>Monitor thickness greater than 3" (7.6 cm) may decrease capacity</li><li>Integrated Cable Management System can be Configured on Either Side</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 60-593-195 |
| Certifications & Standards | <p>VESA FDMI, MIS-D, 100/75, C (hole pattern: 100 x 100 mm & 75 x 75 mm)</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
Related Products
More in FURN from ERGOTRON RE and similar brands


LIFEKINNEX BATT BRACKETS AND CABLE BOX
TILT PIVOT FOR SV POLE CART

BASKET 13 10 6 PATIENT TABLE IDG
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


