
STYLEVIEW SIT-STAND COMBO ARM SYSTEM WITH SMALL CPU HOLDER
STYLEVIEW SIT-STAND COMBO ARM SYSTEM WITH SMALL CPU HOLDER
Key Features
- Flexible, open-architecture design is scalable for future computer equipment
- Comfortable, ergonomic data entry-work sitting or standing with 20" (51 cm) single-motion lift adjustment
- Five-inch (12.7 cm) independent LCD height adjustment ergonomically accommodates individual users
- Easy-to-clean features promote superior infection control
- Barcode scanner holder provides easy access to hand-held scanner
- Extend LCD and keyboard up to 39.75" (101 cm) from wall; fold equipment back out of the way when not in use. With keyboard in storage position, system depth is as little as 12" (30 cm)
- Ergonomic back-tilt keyboard tray ensures wrists remain in a neutral position during data entry; keyboard tray pulls out when needed and stows inside worksurface
- Maintains the relative position of screen and keyboard throughout full range of motion
- Clean, concealed and neat routing of cables through the expansive cable management system
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With Small Black CPU Holder. This complete system provides easy re-positioning of your entire workstation-move your display, keyboard, mouse and barcode scanner in a single motion!
Durable polished aluminum construction! Work sitting or standing with the arm's ergonomic 25" (64 cm) LCD height adjustment range. A unique cable management system conceals and organizes cords, making cleaning easy.
Tech Specs
| Features | Tilt |
|---|---|
| Brand Name | Ergotron |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | StyleView |
| Product Name | StyleView Sit-Stand Combo System (Polished Aluminum) |
| Product Type | Multi Component Mount |
| Product Color | Polished Aluminum |
| Product Model | 45-273-026 |
| Product Family | StyleView |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>HD Combo Arm</li><li>34 Inch Wall Track with 2 x Black Track Covers</li><li>Small Black CPU Holder</li><li>CPU Spacer</li><li>2 x 10 Inch Cable Channels</li><li>CPU and Arm Track Mount Bracket Kit</li><li>CPU Direct Wall Mount Kit</li><li>LCD Mount</li><li>Wrist Rest</li><li>Scanner and Mouse Holder</li><li>VESA Monitor Mounting Kit</li><li>Cable Ties</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 36.80 lb |
| Maximum Load Capacity | 29 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Additional Information | <ul><li>Flexible, open-architecture design is scalable for future computer equipment</li><li>Comfortable, ergonomic data entry work sitting or standing with 20" single-motion lift adjustment</li><li>Five-inch independent LCD height adjustment ergonomically accommodates individual users</li><li>Easy-to-clean features promote superior infection control</li><li>Barcode scanner holder provides easy access to hand-held scanner</li><li>Maintains the relative position of screen and keyboard throughout full range of motion</li><li>Weight Capacity: display = 6-18 lbs or up to 25 lbs; keyboard, mouse and barcode scanner = 4 lbs; CPU = 50 lbs</li><li>Monitor up/down tilt = +25°/-5°</li><li>Keyboard tray is 18.6"W x 9"D (47.2 x 22.8 cm)</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 45-273-026 |
| Certifications & Standards | <p><b>VESA:</b></p><ul><li>FDMI</li><li>MIS-D</li><li>C (hole patterns = 100 x 100 mm and 75 x 75 mm)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
Related Products
More in FURN from ERGOTRON RE and similar brands


LIFEKINNEX BATT BRACKETS AND CABLE BOX
TILT PIVOT FOR SV POLE CART

BASKET 13 10 6 PATIENT TABLE IDG
More from ERGOTRON RE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


