California Proposition 65 Warning
SOLIDRACK 6U RACK ENCLOSURE TEMPERED GLASS WINDOW - BLACK
SOLIDRACK 6U RACK ENCLOSURE TEMPERED GLASS WINDOW - BLACK
Key Features
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with tempered glass which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Wall Mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Server application, usage offers maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliability
- Cable Management feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Rocstor SolidRack 6U Wall Mount R106SH4G Rack with Tempered Glass Window is constructed to EIA-standard 19-inch rack equipment in environments with restricted floor space, such as network wiring closets in homes, offices, retail establishments, classrooms, back offices, and other locations with limited floor space. Rocstor strives to deliver a safe, well-organized, and easy to use product to our users. This premium fully assembled wall mount rack is constructed with cold-rolled steel (CRS) and coated with a robust black powder-coated finish. It supports a rack depth of 14.8 inches and can withstand a maximum load capacity of 200 pounds (90.7 kilograms).
For added protection against theft, tampering, and damage, the front door and side panels lock comfortably and securely. The removable side and front panels are constructed with a strong steel and tempered glass material. Cables can easily, conveniently, and effectively be routed through the removable top cover of the enclosure.
The SolidRack 6U R106SH4G is delivered assembled and prepared for immediate wall mounting, or it may be converted to a mobile rack using Rocstor's optional rolling caster kit (Y10E013-B1). Equipment installation is simplified by square 12-24 threaded mounting holes and numbered rack spaces. The vertical mounting rails can be adjusted in 7/8-inch increments to support equipment with a depth of up to 14.8 inches, including patch panels and network switches.Backed by Rocstor full 5-year Warranty and lifetime technical support.
Features:
Conserves Essential Workspace
- Ideal for use in network wiring closets, hospitals, homes, offices, retail establishments, classrooms, and other limited space settings where equipment needs to be secure, organized, and out of the way.
- Accommodates EIA-standard 19 in. rack equipment in 6U of space
- Able to withstand a weight stationary capacity of up to 200 pounds. (90.7 kilograms)
Secures Important Equipment
- For added protection against theft, tampering, and damage, the front door and side panels lock comfortably and securely
- Top and bottom ports with removable top covers makes it convenient to effectively route cables
Simple Enclosure and Installation of Equipment
- Product arrives assembled for rapid installation
- Arrives prepared for wall mounting, or it may be converted to a mobile rack using Rocstor's optional rolling caster kit
- 16-inch separation between wall mounting holes for conventional wall stud installation
- Equipment up to 14.8 inches deep, such as network switches and patch panels
- Square threaded-hole mounting is supported by rails.
Tech Specs
| Features | Removable Side Panel |
|---|---|
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Brand Name | Rocstor |
| Rack Depth | 14.80" |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Height | 6U |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Line | SolidRack |
| Product Name | SolidRack Wall Mount Rack Enclosure |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Color | Black Powder Coat |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | R106SH4G |
|---|---|
| Product Family | SolidRack |
| Package Contents | <ul> <li>SolidRack Wall Mount Rack Enclosure</li> <li>4 x Expansion Bolt</li> <li>12 x M6 Screw</li> <li>12 x M6 Cage Nut</li> <li>12 X Plastic Washer</li> <li>2 X Key for Front Door</li> <li>2 X Key for Side Panels</li> </ul> |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Application/Usage | Server |
| Assembly Required | No |
| Weight (Approximate) | 36 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | Y10E001-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Additional Warranty Information | 5-year limited warranty (Worldwide) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb |
Related Products
More in RACK from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





