
SMART UPS X 1500VA RACK/TOWER LCD 230V WITH NETWORK CARD
SMART UPS X 1500VA RACK/TOWER LCD 230V WITH NETWORK CARD
Key Features
- Auto recognition of external batteries - UPS recognizes when external battery packs are attached and automatically adjusts runtime.
- Cold-start capable - Provides temporary battery power when the utility power is out.
- Energy meter - Provides actual kilowatt hours of usage for energy conscious users.
- EPO - Attach the device to an Emergency Power Off (EPO) system so that power can be turned off in an emergency situation.
- Green mode - Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
- High frequency design - Reduces or eliminates bulky transformers resulting in lighter units for ease of handling.
- High online efficiency - Reduces utility costs, generates less heat.
- Intuitive LCD interface - Provides clear and accurate information in multiple languages with the ability to configure the UPS locally with easy to use navigation keys.
- Multiple switched outlet groups - Multiple outlet groups that may be controlled separately from the UPS for discrete reboot of hung devices, sequenced on/off and non-critical load shedding.
- Plug-and-Play external batteries - Ensures clean, uninterrupted power to the loads when adding extra runtime to the UPS.
- Predictive replace battery date - Dynamically provides the month and year when battery replacement is recommended to aide in long term maintenance planning.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
APC award-winning Smart-UPS is the most popular UPS in the world for servers, storage and networks. Trusted to protect critical data and equipment from power problems by supplying clean and reliable network-grade power. In addition to legendary reliability and manageability, Smart-UPS have extremely high efficiency at low, medium and high load levels making them ideal for today's multi-core or virtualized servers that have varying load consumption. Available in a variety of form factors (tower, rack mount, rack/tower convertible) there is a model for every application and budget. Rack mounted Smart-UPS are ideal for powering Blade or density optimized servers in a distributed power protection environment as the primary or redundant protection.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 19.3" |
| Width | 17" |
| Height | 3.5" |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Serial Port | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Name | Smart-UPS SMX1500RMI2UNC 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | SMX1500RMI2UNC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Product Family | Smart-UPS SMX |
| Product Series | SMX |
| Package Contents | <li>Smart-UPS SMX1500RMI2UNC 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS </li><li>CD with software</li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting support rails</li><li>Removable support feet</li><li>Smart UPS signalling RS-232 cable</li><li>USB cable</li> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 1200 W |
| Weight (Approximate) | 54.72 lb |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SMX1500RMI2UNC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 10 |
Related Products
More in UPS from APC SCHNEIDER ELECT IT DIRECT SHIP and similar brands


6-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R OUTLETS 3 FT. (0.9 M) CORD BLACK

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 1-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 4FT CORD

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 2-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 6FT CORD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.