
SMART BUY FORTIS G1 M11 MT8186 11 4GB/32 PC
SMART BUY FORTIS G1 M11 MT8186 11 4GB/32 PC
Key Features
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 16 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, enjoy built-in virus protection and sandboxing for safer browsing and app usage across school, work, and personal notebooks
- 4 GB memory effortlessly manages multiple programs simultaneously, delivering a smooth and hassle-free multitasking experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Engineered for durability
Rugged, durable design undergoes MIL-STD 810 and education drop testing, and resists keycap picking.
Immersive interaction
Confidently engage on a large 11-inch display with a 180° lay-flat hinge and HDMI port to connect peripherals.
Fast, reliable performance
Quickly access online content, thanks to a MediaTek processor and HP Fast Charge.
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.
Features | ChromeOS simplicity
Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date.
Elevate performance for everyday activities
Elevate Chromebook CPU and graphics performance with the power-efficient MediaTek Kompanio 520 processor. Launch, create, and connect for easy multitasking across applications with fast memory and storage and superfast start-up.
Universal connectivity and charging with USBC™
Use the USB-C™ port to access and charge your USBC™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.
A simple way to manage
Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.9" |
| Width | 11.5" |
| Height | 0.62" |
| Rugged | Yes |
| Chipset | MediaTek Kompanio 520 |
| Features | Anti-glare Screen |
| L3 Cache | 1 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 250 Nit |
| Drive Type | Flash |
Show all 80 specsShow fewer
| Sound Mode | Stereo |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | HD |
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Fortis G1m |
| Product Name | Fortis G1m 11 inch Chromebook |
| Product Type | Chromebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Kompanio 520 |
| Product Color | Jet Black |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 6.17 oz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A76 |
| Product Family | Fortis G1m |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 4 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | ChromeOS |
| Package Contents | <ul><li>Fortis G1m 11 inch Chromebook</li><li>AC Adapter</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Flash Memory Type | UFS |
| Processor Threads | 8 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.2) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Display Screen Type | LCD |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 2.54 lb |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | BV0W9UT#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Graphics Controller Model | Mali G52 MP2 |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <p>1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No onsite repair</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CHRMBK from HP INC. - CHROMEBOOKS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
