
SMART BUY FORTIS FLIP G1 M11 CHROMEBOOK MT8186 11 4GB/32 PC
SMART BUY FORTIS FLIP G1 M11 CHROMEBOOK MT8186 11 4GB/32 PC
Key Features
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 16 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, boot up in seconds and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows and fast performance
- 4 GB memory ensures smooth multitasking, enabling you to work on multiple applications simultaneously without slowing down
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Immersive 360-degree design
Easily interact and adapt to your learning style with a 360-degree hinge in laptop, tablet, tent, or stand mode.
Fast, reliable performance
Quickly access online content, thanks to a MediaTek Kompanio 520 processor, plenty of memory, and HP Fast Charge.
Durable, reliable design
This durably designed Chromebook undergoes 19 MIL-STD 810 tests and withstands drops up to 122cm (48.03 in).
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.
Features | ChromeOS simplicity
Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date.
Universal connectivity and charging with USBC™
Use the USB-C™ port to access and charge your USBC™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.
A simple way to manage
Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support.
Hassle-free connectivity keeps you going
Get a fast and reliable connection and stay connected in dense wireless environments with optional Wi-Fi 6 LAN and Bluetooth® 5.3 combo.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.9" |
| Width | 11.5" |
| Height | 0.65" |
| Chipset | MediaTek Kompanio 520 |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 |
| L3 Cache | 1 MB |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 250 Nit |
| Drive Type | Flash |
Show all 78 specsShow fewer
| Sound Mode | Stereo |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Mode | HD |
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Fortis Flip G1m |
| Product Name | Fortis Flip G1m 11 inch Chromebook |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Kompanio 520 |
| Product Color | Jet Black |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 6.17 oz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Type | Cortex A76 |
| Product Family | Fortis Flip G1m |
| Number of Cells | 3-cell |
| On-board Memory | 4 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Standard Memory | 4 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | ChromeOS |
| Package Contents | <ul><li>Fortis Flip G1m 11 inch Chromebook</li><li>Power Cord</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Flash Memory Type | eMMC 5.0 |
| Processor Threads | 8 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.2) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| Display Screen Type | LCD |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | BV0X7UT#ABA |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Graphics Controller Model | Mali Graphics |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <p>HP Services offers 1-year or 3-year limited warranties and 90 day software limited warranty options depending on country.</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | MediaTek |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CHRMBK from HP INC. - CHROMEBOOKS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
