
SMART BUY ELITEBOOK 1040 G11 U7-165H 14IN 32GB 512GB W11 PRO64
SMART BUY ELITEBOOK 1040 G11 U7-165H 14IN 32GB 512GB W11 PRO64
Key Features
- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | Innovative design and real power for real work
Break barriers with the highly secure, ultra-light, and responsibly crafted HP EliteBook 1040 enhanced by AI. This PC dynamically anticipates and adjusts settings for power, audio, and video features to deliver the performance, comfort, and battery life today's business leaders need.
Power and elegance in one
Embrace the power of AI built into the redesigned HP EliteBook 1040 with HP Smart Sense.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3- year user license with HP Support. This creates a powerful, single solution that doesn't require an IT-managed PC environment.
AI-driven audio
Look and sound your best with a 5MP IR camera, automatic framing[5], and Dynamic Voice Leveling.
Help protect our shared future
70-percent of major parts on this PC contain recycled materials like fishing net in the keyboard.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides precongured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP's self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.7" |
| Width | 12.4" |
| Height | 0.59" |
| Chipset | Intel |
| Features | Miracast Technology |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Brightness | 800 Nit |
Show all 85 specsShow fewer
| Drive Type | SSD |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Copilot Key | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | WUXGA |
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteBook |
| Product Name | EliteBook 1040 14 inch G11 Notebook PC |
| Product Type | Notebook |
| Wireless LAN | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Battery Weight | 8.99 oz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series</b>.</p><p>1 Nano SIM card slot (Integrated) optional</p> |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Product Family | EliteBook 1040 G11 |
| Product Series | 1040 G11 |
| Infrared Camera | Yes |
| NPU Performance | 11 TOPS |
| Number of Cells | 6-cell |
| On-board Memory | 32 GB |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Model | 165H |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li> EliteBook 1040 14 Inch G11 Notebook PC</li><li> AC Adapter</li><li> Power Cord</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processor Threads | 22 |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| USB Type-C Detail | 1 Super Speed+ USB Type-C® 10Gbps USB signaling rate Power Delivery DisplayPort™ 1.4a |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| System Memory Speed | 7500 MHz |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 2.60 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | A6SX6UT#ABA |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Display Screen Technology | Sure View |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NOTEBK from HP INC. - SB NOTEBOOKS and similar brands
More from HP INC. - SB NOTEBOOKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


