
SLIM FOLIO F/ IPAD OXFORD GREY 10TH GEN A16 10.9IN
SLIM FOLIO F/ IPAD OXFORD GREY 10TH GEN A16 10.9IN
Key Features
- Perfect to be used with tablet
- The keyboard/cover case forms a sealed barrier to guard your device from dirt, food,liquid spills, moisture, and other contaminants that may harm or destroy it
- Manufactured with fabric material for durability
- Folio style keyboard/cover case effectively combines casual and formal design aesthetics to give a decorative appearance
- Comes in oxford gray color to better suit your theme and style
- Case is designed for a gadget with a 10.9" screen
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Slim Style with a full-size keyboard. Slim Folio for iPad offers well-spaced keys and iPadOS shortcuts to make typing fast and comfortable. Slim Folio locks your iPad at an optimal angle for typing and holds firm on any surface from a desk to your lap. The form-fit slim design protects iPad from bumps and scratches without weighing you down. Easy setup, a reliable Bluetooth low energy wireless connection, and long-lasting battery life make the Slim Folio an indispensable tool for iPad.
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Style | Folio |
| Width | 10" |
| Height | 7.4" |
| Brand Name | Logitech |
| Durability | Scrape Resistant |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Slim Folio |
| Product Name | Slim Folio |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Compatibility | Apple - iPad (10th gen & A16) |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Color | Oxford Gray |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Keyboard Case</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Product Material | Fabric |
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Compatibility | Apple |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
| Manufacturer Part Number | 920-011368 |
| Tablet Model Compatibility | iPad (10th Generation) |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Maximum Screen Size Supported | 10.9" |
Related Products
More in NBPART from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands

NOBLE WEDGE LAPTOP LOCK COMBINATION 6FT CABLE LENGTH

NANO SLOT LAPTOP LOCK COMBINATION 6FT CABLE LENGTH

SECURITY SLOT ADAPTER KIT K SLOT LAPTOP SECURITY ANCHOR POINT
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.