SINGLEWEIGHT MATTE PAPER 44INX131.7FT
SINGLEWEIGHT MATTE PAPER 44INX131.7FT
Key Features
- Get non-glare images with matte paper
- The matte finish gives lesser glare and gloss but high-quality image results
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
An economical and versatile paper, Singleweight Matte Paper is the perfect solution for affordable, high quality output from the EPSON Stylus Pro series wide-format printers. A low-cost alternative for high-resolution output, this paper is compatible with both dye and pigment ink. With instant ink drying for added convenience, this paper can also be easily laminated for a glossy-finished look and as a means of protection from excessive light and moisture.
Tech Specs
| Grammage | 120 g/m² |
|---|---|
| Brand Name | Epson |
| Brightness | 90 |
| Sheet Size | 44" x 131 45/64 ft |
| Basis Weight | 32 lb |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Name | Single Weight Matte Paper |
| Product Type | Matte Paper |
| Compatibility | <p><b>Ink Jet Printer Professional:</b></p><ul><li>Epson Stylus Pro 10000 Print Engine with Archival Ink</li><li>Epson Stylus Pro 10000 Print Engine with Photographic Dye Ink</li><li>Epson Stylus Pro 10600 Print Engine with Archival Ink</li><li>Epson Stylus Pro 10600 Print Engine with Photographic Dye Ink</li><li>Epson Stylus Pro 10600 Print Engine with UltraChrome Ink</li><li>Epson Stylus Pro 4000 Print Engine</li><li>Epson Stylus Pro 4000 Professional Edition</li><li>Epson Stylus Pro 7000 (Printer & RIP)</li><li>Epson Stylus Pro 7000 Print Engine</li><li>Epson Stylus Pro 7500 (Printer & RIP)</li><li>Epson Stylus Pro 7500 Print Engine</li><li>Epson Stylus Pro 7600 Print Engine with Photographic Dye Ink</li><li>Epson Stylus Pro 7600 Print Engine with UltraChrome Ink</li><li>Epson Stylus Pro 9000 (Printer & RIP)</li><li>Epson Stylus Pro 9000 Print Engine</li><li>Epson Stylus Pro 9500 Fiery X2 Printing System</li><li>Epson Stylus Pro 9500 Print Engine</li><li>Epson Stylus Pro 9600 Print Engine with Photographic Dye Ink</li><li>Epson Stylus Pro 9600 Print Engine with UltraChrome Ink</li></ul> |
| Surface Finish | Matte |
| Sheet Thickness | 5.50 mil |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Show all 16 specsShow fewer
| Opacity Percentage | 94% |
|---|---|
| Additional Information | <ul><li>Core Size: 2"</li><li>Spindle: 2" standard</li><li>Ink Drying time: Immediate (less than 30 seconds)</li><li>Resistance to water: Good</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | S041855 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Related Products
More in PAPER from EPSON - PRO IMAGING MEDIA and similar brands
EPSON MEDIA ALL PURPOSE TRANSFER PAPER 24 X 150

50 SHEET 13X19 A3 ARCHIVAL MATTE PAPER STYLUS PHOTO 2000P
24IN X 82FT DOUBLEWEIGHT MATTE PAPER STYLUS PRO 7000 7500 9000 950
More from EPSON - PRO IMAGING MEDIA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


