SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME SSD
SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVME SSD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- 256-bit AES encryptionsafeguards your valuable and precious data from unauthorized access
- The write speed of 6900 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- With the remarkable reading speed of 7450 MB/s enjoy faster boot times and significantly improved overall computing performance
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Ultimate SSD
Reach max performance of PCIe® 4.0. Experience longer-lasting, opponent-blasting speed. The in-house controller's smart heat control delivers supreme power efficiency while maintaining ferocious speed and performance, to always keep you at the top of your game.
PCIe 4.0 speed maximised
Huge speed boost. 40% and 55% faster random read/write speeds than 980 PRO - up to 1,400K/1,550K IOPS, while sequential read/write speeds up to 7,450/6,900 MB/s reach near max performance of PCIe® 4.0. Fly high in gaming, video and 3D editing, data analysis, and more.
Breakthrough power efficiency
More power-efficient performance. Higher performance usually consumes more power. 990 PRO uses less power with up to 50% improved performance per Watt over 980 PRO. This low-power design makes max PCIe® 4.0 performance possible with optimal power efficiency.
Smart thermal solution
Speed beyond the heat. The nickel-coated controller and cutting-edge thermal control algorithm manage heat for unwavering performance. The heat spreader label controls NAND chip heat, while Dynamic Thermal Guard keeps temperatures optimal.
The champion maker
The best gameplay experience. A more than 55% improvement in random performance enables faster loads for ultimate gaming realism on PS5 and DirectStorage PC games.
Samsung Magician software
Unlock the full power of 990 PRO. Samsung Magician software's user-friendly suite of optimisation tools always gets you the best SSD performance. Protect data, get updates, and monitor drive health. Your personal SSD toolkit.
World's No. 1 Flash Memory
Experience superior performance and reliability you only get from the world's No.1 flash memory brand since 2003. All components and firmware are produced in-house, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, for integrated start-to-finish quality you can trust.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Length | 3.1" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | 990 PRO NVMe M.2 SSD 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <p>PS5 </p> |
| Product Family | 990 PRO |
| Product Series | 990 PRO |
Show all 24 specsShow fewer
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
|---|---|
| Random 4KB Read | 1400000IOPS |
| Device Supported | Desktop PC |
| Random 4KB Write | 1550000IOPS |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | MZ-V9P2T0BW |
| Maximum Read Transfer Rate | 7450 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6900 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in PCISSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands

SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE GEN 4.0 X4 / 5.0 X2 NVME 2.0 M.2
KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2

KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



