
S24-4E(A25238FS0) 23.8 MONITOR-HDMI
S24-4E(A25238FS0) 23.8 MONITOR-HDMI
Key Features
- 23.8" FHD (1920x1080) IPS display, Anti-glare 16:9
- Extreme mode 4 ms response time
- Up to 100Hz refresh rate
- 1300:1, 99% sRGB, 8-bit
- TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ThinkVision S24-4e Monitor is designed for professional excellence. View your work in seamless quality in FHD with a 100 Hz refresh rate for animation or fast-moving pictures. The large 23.8-inch monitor can manually reduce the refresh rate to 48 Hz for less demanding content, saving more power in the long run. View your work on this immersive and stylish monitor with its 3-side borderless display to match any modern workspace. The monitor also comes with TUV HW Low Blue Light certification, protecting your vision without falling short on stunning, true-to-life colors. Personalize your comfort with S24-4e monitor's adjustable monitor stand. Effortlessly tilt your monitor to the perfect viewing angle, and save valuable desk space with the simple-to-assemble tilt stand. Featuring a VESA mount that supports Tiny PC, it allows you to securely attach your Tiny PC directly to the base of your monitor.
Key Details:
- 23.8 inch IPS FHD 3-side borderless display
- 100Hz, 99% sRGB, 1300:1 and Natural LBL
- HDMI 1.4 + VGA
Accessible Connectivity
Connecting to your work computer is easy using the monitor's HDMI and VGA ports.
Designed for Ergonomics
Elevate your working experience with a comfortable posture and clean desk with the monitor's easy-to-assemble tilt stand (-5°/+22°) and VESA Mount (100 x 100 mm).
Prioritizes Sustainability
Designed to work for you and the environment, the monitor comes in recyclable cushion packaging and has EPEAT Gold and Energy Star 8.0 certifications, making it environmentally friendly.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.7" |
| Width | 21.3" |
| Height | 12.8" |
| Webcam | No |
| Features | Natural Low Blue Light |
| Speakers | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Lenovo |
| Brightness | 250 Nit |
Show all 72 specsShow fewer
| Microphone | No |
|---|---|
| Bezel Width | 78.7 mil |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Name | ThinkVision S24-4e 23.8 inch Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Raven Black |
| Product Model | S24-4e |
| Response Time | 4 ms |
| Product Family | ThinkVision |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Network (RJ-45) | No |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Package Contents | <ul><li>ThinkVision S24-4e 23.8 inch Monitor</li><li>HDMI Cable</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.25" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 15.86" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Country of Assembly | China |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | WLED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 92 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Response Time Details | 6 ms Normal Mode |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | 64B5KAR1UZ |
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Maximum Power Consumption | 19 W |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Operating Power Consumption | 16 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.61 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from LENOVO - CORPORATE MONITORS and similar brands
More from LENOVO - CORPORATE MONITORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


