S100 100LB DIGITAL SHIPPING SCALE WITH USB CONNECTIVITY
S100 100LB DIGITAL SHIPPING SCALE WITH USB CONNECTIVITY
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Digital USB shipping scale weighs envelopes and packages up to 100 lb. (45 kg). Built-in, wraparound handle allows easy portability so you can carry the scale to heavy packages, not vice-versa. Detachable LCD screen allows convenient handheld or wall-mounted viewing and displays weight in accurate, easy-to-read digital format - in lb./oz. (0 lb 00.0 oz) or kg/g (0 kg 000g). Scale connects via USB cable (included) to PC or Mac to use the scale with popular online mailing and shipping software. Conveniences include a hold feature, tare function that weighs items minus the weight of the container, and automatic shutoff that prolongs battery life. Hold feature locks the weight display for 10 seconds after item is removed from the 12" x 12" weighing platform. This feature is especially useful when a larger package or envelope blocks the display. The S100 Digital USB Shipping Scale is powered by USB cable (included), AC adapter (included) or three AAA batteries (not included).
Tech Specs
| Features | Tare Adjustment |
|---|---|
| Recycled | No |
| Brand Name | Dymo |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | 100lb Digital USB Shipping Scale |
| Product Type | Digital Portable Scale |
| Product Color | Black/Silver |
| Product Model | S100 |
| Measurement Type | Pound |
| Package Contents | <ul><li>S100 Digital USB Shipping Scale</li><li>USB Cable</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Office |
Show all 25 specsShow fewer
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Characters | 3 |
| Weight (Approximate) | 10.61 lb |
| Battery Size Supported | AAA |
| Manufacturer Part Number | 1776111 |
| Maximum Height Measurement | 2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 45 kg |
| Number of Batteries Supported | 3 |
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 100 lb |
Related Products
More in PP-SC from DYMO CORPORATION and similar brands
More from DYMO CORPORATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



