RAZER DEATHADDER ESSENTIAL WHITE EDITION
RAZER DEATHADDER ESSENTIAL WHITE EDITION
Key Features
- Proven History of Performance
- Ergonomic Form Factor
- Multi-Award Winning Tech
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
THE ESSENTIAL GAMING MOUSE
For more than a decade, the Razer DeathAdder line has been a mainstay in the global esports arena. It has garnered a reputation for reliability that gamers swear by due to its proven durability and ergonomics. Now, we're making it even more accessible with its latest successor-the Razer DeathAdder Essential.
ERGONOMIC FORM
The Razer DeathAdder Essential retains the classic ergonomic form that's been a hallmark of previous Razer DeathAdder generations. Its sleek and distinct body is designed for comfort, allowing you to maintain high levels of performance throughout long gaming marathons, so you'll never falter in the heat of battle.
MULTI-AWARD WINNING TECH | 5 Hyperesponse Buttons
Independently programmable Hyperesponse buttons give you advanced controls for a competitive edge.
Up To 10 Million Clicks
The multi-award winning Razer™ Mechanical Switches last up to 10 million clicks for longer lifespan and extreme reliability.
6,400 DPI Optical Sensor
Allows fast and precise mouse swipes that offer greater control for the most essential gaming needs.
Tech Specs
| Width | 2.4" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Length | 5" |
| Brand Name | Razer |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Razer Inc. |
| Power Source | Cable |
| Product Line | DeathAdder Essential |
| Product Name | DeathAdder Essential Gaming Mouse |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Maximum Acceleration | 30 Gs |
| Mouse Tracking Speed | 220 in/s |
| Weight (Approximate) | 3.39 oz |
| Manufacturer Part Number | RZ01-03850200-R3M1 |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Movement Resolution (dpi) | 6400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.razer.com |
| Pointing Device Cable Length | 6.89 ft |
| Number of Programmable Buttons | 5 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in NBPART from RAZER SOURCING and similar brands
RAZER DEATHADDER V2 X HYPERSPEED
RAZER BARRACUDA X
NOBLE WEDGE LAPTOP LOCK COMBINATION 6FT CABLE LENGTH
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.