
California Proposition 65 Warning
RAX215DC-3QJ 0TB US 1 DX115 DC FRAME 1 OPEN BAY W/ COVER
RAX215DC-3QJ 0TB US 1 DX115 DC FRAME 1 OPEN BAY W/ COVER
Key Features
- Provides amazing solution for expanding PC storage
- Featuring Non-RAID Mode - Data reliability, fault tolerance, and enhanced performance through jbod
- Ensures convenient and safe installation with rack mounting facility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
If you need to ingest or duplicate digital cinema content with DX115 DC carriers, then the CRU® RAX®215DC is a popular choice.
With its rugged metal construction, the RAX215DC JBOD was specifically designed to access digital content contained on DX115 DC carriers. The RAX215DC boasts our unique "Auto Start" feature which allows the DX115 DC drive carriers to be automatically powered up seconds after the carrier has been installed, without having to push the on/off button.
Designed for the installation of up to two DX115 DC SATA carriers, the RAX215DC is a rugged and reliable way to access your digital cinema content.
Additional features:
- Drive activity/fault LEDs for each drive bay
- 3-year warranty for repair
- Free US-based customer support
A 1-bay 1U rack is also available and is designed for use with Dolby DSS220, Christie or GDC IMB & Doremi IMS systems. This version offers only 1 eSATA port for DCP ingestion and can only ingest 1 drive at a time. For a desktop alternative, see the 1-bay RTX115DC-3Q.
CRU digital cinema products are not sold through typical retailer or reseller channels.To buy or learn more contact Keith Schimmenti.
Tech Specs
| Depth | 13.7" |
|---|---|
| Width | 16.6" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | CRU |
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Manufacturer | CRU Acquisitions Group, LLC |
| Product Line | RAX |
| Product Name | RAX RAX215DC-3QJ Drive Enclosure |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Non-RAID Mode | JBOD |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | RAX215DC-3QJ |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Package Contents | <ul> <li>RAX RAX215DC-3QJ Drive Enclosure</li> <li>1 x DX115 DC Frame</li> <li>1 x Cover</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 1 |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 40610-3199-0001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cru-dataport.com |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
Related Products
More in FR-CAR from CRU and similar brands
More from CRU
Other products available from this brand

MJ-1 MOUSE JIGGLER SLOW

MOUSE JIGGLER MJ-3

10PK DRIVEBOX FOR 3.5IN HDD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

