
RALLY BOARD 65 - OFFWHITE ALL-IN-ONE VIDEO DISPLAY SOLUTION
RALLY BOARD 65 - OFFWHITE ALL-IN-ONE VIDEO DISPLAY SOLUTION
Key Features
- Simple: Set up Rally Board 65 in just a few simple steps with minimal need for onsite IT support. Flexible mounting and remote configuration mean you can get Rally Board 65 up and running in minutes.
- Flexible: Works with leading platforms like Microsoft Teams, Zoom, and Google Meet in Android, PC, or BYOD mode. Plus, deploy the camera above or below the screen so participants can maintain natural eye contact in virtual meetings.
- Intelligent: Make sure everyone is seen and heard in meeting rooms and open spaces. AI-based video and audio technologies in RightSight 2 and RightSound 2 such as features that auto-frame participants and filter out unwanted noise.
- Privacy: Feel secure using built-in privacy control-an automatic shutter opens and closes with each meeting, while a status light clearly indicates when the camera and mic are active.
- Display: 4K Ultra HD, multi-touch display offers clear, vivid visuals for a more engaging meeting experience. Plus, whiteboarding is made easy with two ready-to-use styluses - no pairing, charging, or batteries required.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Simplify the way you meet and collaborate. Introducing Rally Board 65-the ultimate all-in-one video conferencing solution designed for meeting rooms and open spaces. The expansive 65" touchscreen enables a seamless and intuitive collaboration experience in any environment. Enjoy quick and easy setup, innovative AI-driven features, with flexible installation options to place the camera above or below the screen for natural eye contact.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3" |
| Width | 59.1" |
| Height | 38.9" |
| Webcam | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Logitech |
| Brightness | 400 Nit |
| Microphone | Yes |
Show all 49 specsShow fewer
| Scan Format | 2160p |
|---|---|
| Screen Mode | 4K UHD |
| Touchscreen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Rally Board |
| Product Name | Rally Board Collaboration Display |
| Product Type | Collaboration Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Off White |
| Audio Line Out | Yes |
| Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Product Family | Rally Board |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Depth with Stand | 15.55" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rally Board Collaboration Display</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 x Tabletop legs</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>2 x Stylus</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VESA 100 PC mount</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Cable hook</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Assembly hardware and tools</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Documentation</li></ul> |
| RMS Output Power | 8 W |
| Height with Stand | 41.38" |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Weight (Approximate) | 101.41 lb |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Touch Points | 20 |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| Manufacturer Part Number | 960-001729 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in VC-SYS from LOGITECH VC and similar brands


GROUP CONFERENCE SYSTEM BUNDLE WITH SYSTEM EXTRA MICS

RALLY PLUS W/ GRAPHITE MIC RALLY PLUS SOLUTION/SYSTEM

RALLY BAR GRAPHITE
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.