RALLY BAR MINI+TAP IP BUNDLE
RALLY BAR MINI+TAP IP BUNDLE
Key Features
- Complete solution for small to medium video meeting rooms including Logitech Rally Bar Mini and Tap IP
- Certified for Microsoft Teams Rooms on Android, Zoom Rooms Appliances, or Google Meet on Android
- Rally Bar Mini: All-in-one video bar with motorized pan and tilt camera, 4x digital zoom, room-filling sound, and beamforming mic array
- Tap IP: 10.1" network-connected touch controller with cable retention and Proximity Join
- Expand the conversation with Logitech Sight and Rally Mic Pods. Customize the solution to fit your room with a full range of mounts and accessories
- Enable AI video intelligence with RightSight and RightSound, which better focuses and frames people for a better view of the in-room action, and brings out voices for crispness and clarity
- Made with recycled plastic. The plastic parts in Rally Bar Mini include 36% certified post-consumer recycled plastic, and the plastic parts in Tap IP include 56% certified post-consumer recycled plastic.
- Manage remotely with Sync. Monitor, manage, and configure devices, and also get insights on room usage, from one single platform.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add video conferencing to any small meeting to medium meeting room with this universal video conferencing appliance kit featuring the all-in-one Rally Bar Mini and the 10.1" Logitech Tap IP touch controller.
With premium materials, thoughtful cable management, and a sleek 10.1" touch controller, components integrate beautifully into the modern workplace. A full range of available mounts and audio extensions ensure a professional appearance and outstanding coverage in a wide range of room shapes and layouts. This easy-to-install solution is certified for with Microsoft Teams Rooms on Android, Zoom Rooms Appliances, and Google Meet on Android.
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 28.3" |
| Height | 3.6" |
| Brand Name | Logitech |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Rally Bar Mini + Tap IP |
| Product Type | Conference System Accessory Kit |
| Product Color | Graphite |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | Conference |
| Manufacturer Part Number | 991-000385 |
Show all 13 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
|---|
Related Products
More in RASSVR from LOGITECH VC and similar brands

ETHERNET TO TO 4 ANALOG I/O SELECT CURRENT/VOLTAGE -22 +176F
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.