
RADEON PRO W7500 NAVI 33-XL
RADEON PRO W7500 NAVI 33-XL
Key Features
- 8GB GDDR6 Memory
- 70W Total Board Power - PCIe powered only
- 2x AI Accelerators per Compute Unit
- 2nd Generation Ray Tracing
- 2x Simultaneous Encode/Decode Streams
- AV1 Encode (NEW) & Decode
- NEW AI Enhanced Video Encode
- NEW AMD Radiance Display Engine
- DisplayPort 2.1 (UHBR 10) with up to 38.7 Gbit/s
- Up to 10K60 w/ DSC display support
- Support for next-gen displays
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AMD Remote Workstation
Your workstation virtually anywhere.
AMD Software: PRO Edition
AMD's powerful and reliable professional-grade graphics software designed to unleash your creativity.
AMD Radeon VR Ready Creator
Empowering VR content creators with amazingly powerful and capable development tools.
Tech Specs
| Length | 8.5" |
|---|---|
| Bus Width | 128 bit |
| Brand Name | AMD |
| Card Height | Full-height |
| Cooler Type | Active Cooler |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Chipset Line | Radeon Pro |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Name | Radeon PRO W7500 Professional Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| API Supported | Vulkan 1.3 |
Show all 26 specsShow fewer
| Chipset Model | W7500 |
|---|---|
| Chipset Series | W7000 |
| Host Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Platform Supported | Linux |
| Slot Space Required | Single |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Power Supply Wattage | 450 W |
| Manufacturer Part Number | 100-300000078 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in V-CARD from AMD PRO GRAPHICS and similar brands

AMD RADEON PRO W7700 WORKSTATION GRAPHICS E
RADEON PRO W7900 DUAL-SLOT 48GB

RADEON PRO W7900DS NAV31 (BOARD)
More from AMD PRO GRAPHICS
Other products available from this brand

AMD INSTINCT MI210 4X INFINITY FABRIC LINK BRIDGE CARD 4P BRIDGE

AMD INSTINCT MI210
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.