RACKMOUNT FORTIGATE 80F81F - SH FORTIGATE 40F/FORTIADC 60F SHIELDED
RACKMOUNT FORTIGATE 80F81F - SH FORTIGATE 40F/FORTIADC 60F SHIELDED
Key Features
- Rackmount Kit allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in signal white color to better suit your theme and style
- Rack-mountable rackmount kit allows maximum space utilization with easy and convenient access to the equipment
- Network Security/Firewall Appliance application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The RM-FR-T15i gives you the ability to mount your Fortinet desktop appliances in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access, as well as the console port. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
The shielded CAT6 cables and couplers make the RM-FR-T15i applicable in high frequency environments.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables and keystones, and fix the power supply to the rack.
Other colors can be delivered on a project basis.
Please be aware that our Industrial models require special assembly and therefore might have a longer lead time. Please contact us for more information
Tech Specs
| Depth | 8.5" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | RACKMOUNT.IT |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Product Line | FortiRack |
| Product Name | FortiRack Rackmount Kit |
| Product Type | Rackmount Kit |
| Compatibility | <p><b>Fortinet Network Security/Firewall Appliances:</b></p><ul><li> FortiGate 80F</li><li> FortiGate 81F</li></ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Color | Signal White |
|---|---|
| Product Family | FortiRack |
| Package Contents | <ul><li> FortiRack Rackmount Kit</li><li> Shielded Cables</li><li> Assembly Materials</li><li> Installation Guide</li></ul> |
| Application/Usage | Network Security/Firewall Appliance |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 5.60 lb |
| Manufacturer Part Number | RM-FR-T15I |
| Manufacturer Website Address | http://www.rackmount.it |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from RACKMOUNT.IT and similar brands

RACKMOUNT MERAKI MX68MX75 SERIES

RACKMOUNT MERAKI GX50MX67 SERIE SERIES
RACKMOUNT SONICWALL TZ280TZ380W
More from RACKMOUNT.IT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

