RACK PDU SWITCHED 2U 32A 230V 16 C13
RACK PDU SWITCHED 2U 32A 230V 16 C13
Key Features
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 32A and an input voltage of 230V. It features 16 IEC 60320 C13 outlets and an IEC 60309 309 input connection. The PDU has a 2U form factor and a cord length of 10 feet. It supports remote monitoring and user-defined alarms, with outlet-level on/off switching capabilities. The unit is CE and VDE certified, ensuring high safety and performance standards.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 17.5" |
| Height | 3.5" |
| PDU Type | Switched |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Line | NetShelter |
| Product Name | Rack PDU, Switched, 2U, 32A, 230V, (16)C13 |
| Product Type | PDU |
| Input Current | 32 A |
Show all 22 specsShow fewer
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Product Family | NetShelter Switched |
| Product Series | Switched |
| Package Contents | <li>Rack PDU, Switched, 2U, 32A, 230V, (16)C13 </li><li>Documentation CD</li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li> |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| REACH Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP7922B_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| EU RoHS Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP7922B_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AP7922B |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PDU from APC SCHNEIDER ELECT IT DIRECT SHIP and similar brands

2FT POWER EXTENSION CORD 18AWG 10A C14 TO C13 COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 BLUE COMPUTER CABLE
2FT PWR EXTENSION CORD 18 AWG 10A C14 TO C13 RED COMPUTER CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.