
PRO MAX SLIM FCS1250CORE_ULTRA_5-23516GB512GB
$1,681.86
PRO MAX SLIM FCS1250 CORE ULTRA_5-24 516GB 512GB W11
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Dell Pro Max Slim Desktop
Experience unparalleled speed with incredibly fast CPU and GPU performance, now in an 8.5L design.
| Depth | 11.5" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 11.9" |
| Chipset | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Drive Type | SSD |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Slim PC |
|---|---|
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro Max |
| Product Name | Pro Max Slim FCS1250 |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | FCS1250 |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 Optional port (VGA, HDMI 2.1 FRL, DisplayPort™ 2.1 UHBR20, USB 3.2 Gen 2 (10Gbps), USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Type-C<sup>®</sup>with DisplayPort™ Alt Mode port, Thunderbolt™ 4 port, Type-C<sup>®</sup>Data only Gen 2x1 (10Gbps) port, LC Fiber optic port)</li><li>1 Legacy serial port (optional)</li><li>1 RJ45 (5GbE) Ethernet port (optional)</li></ul> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | Pro Max |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 245 |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Pro Max Slim FCS1250</li><li>4 mDP to DP adapter</li><li>Power Cord</li><li>Quick Setup Guide</li><li>Documentation</li></ul> |
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 14 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | Rear: 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C® (10Gbps) port |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Systems Management | Intel vPro Technology Disabled |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5.10 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Weight (Approximate) | 8.75 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Manufacturer Part Number | 29D5F |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | A1000 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Mini DisplayPorts Quantity | 4 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 360 W |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
More in SFF from DELL WORKSTATIONS and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.