PRO B650M-A WIFI AMD B650 RYZEN 7000 DDR5 128GB
PRO B650M-A WIFI AMD B650 RYZEN 7000 DDR5 128GB
Key Features
- Latest DDR5 Memory: A huge step of DDR performance enhancement with the latest DDR5 memory and MSI Memory Boost technology.
- Lightning Gen4 Solution: The latest Gen4 PCI-E and M.2 solution with up to 64GB/s bandwidth for maximum transfer speed.
- Wi-Fi 6E: The latest wireless solution supports 6GHz spectrum, MU-MIMO and BSS color technology, delivering speeds up to 2400Mbps.
- Extended Heatsink Design: MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors to run in full speed.
- M.2 Shield FROZR: Strengthened built-in M.2 thermal solution. Keeps M.2 SSDs safe while preventing throttling, making them run faster.
- 2.5G Network Solution: Featuring premium 2.5G LAN to deliver better network experience.
- EZ Debug LED: Easiest way to troubleshoot.
- Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility.
- Core Boost: With premium layout and fully digital power design to support more cores and provide better performance.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PRO B650M-A WIFI
PRO B650M-A WIFI is designed with tons of flexible tools and convenient Wi-Fi solution with DDR5 memory version.
PRO SERIES BUSINESS ELEGANCE
The PRO Series is tailored to professionals from all walks of life. The lineup features impressive performance and high quality, while aiming to provide users incredible experience. Users who care about productivity and efficiency can definitely count on the MSI PRO Series to assist you with multitasking and increasing efficiency.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.6" |
| Width | 9.6" |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | MSI |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Micro ATX |
| RAID Levels | 0 |
| Manufacturer | MSI |
| Product Name | PRO B650M-A WIFI Desktop Motherboard |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Wireless LAN | Yes |
Show all 52 specsShow fewer
| Chipset Model | B650 |
|---|---|
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Product Model | B650M-A WIFI |
| Audio Channels | 7.1 |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Product Series | PRO |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>PRO B650M-A WIFI Desktop Motherboard</li> <li>European Union Regulatory Notice</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>2 x M.2 Screw / Standoff Sets</li> <li>Wi-Fi Antenna</li> <li>SATA Cable</li> <li>I/O Shiled</li> </ul> |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Brand Compatibility | AMD |
| Processor Supported | Ryzen 5 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| PCI Express Standard | PCI Express 3.0 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Memory Speed Supported | 5800 MHz |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Manufacturer Part Number | B650MAWIFI |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 3 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MB-CP from MSI - COMPONENTS and similar brands

PRO Z790-P WIFI INTEL Z790 DDR5 128GB
6IN USB A 2.0 F/F MOTHERBOARD CABLE 4PIN HEADER FF
16IN PARALLEL PORT HEADER CABLE ADAPTER WITH BRACKET LOW PROFILE
More from MSI - COMPONENTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
