PREMIUM SECURITY MULLION SIDE MOUNT ENCLOSURE
PREMIUM SECURITY MULLION SIDE MOUNT ENCLOSURE
Key Features
- Mullion Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Supports 11" displays
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Durable feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This durable, easy to use mullion side mount security enclosure keeps your tablet protected from theft and easily accessible in offices, classrooms, conference rooms and in your home. The durable metal enclosure protects your tablet from theft with a powerful lock and key security system, mounting flush against any mullion with a set of included hardware. The enclosure can be mounted either vertically or horizontally and is designed to allow interior cable routing so that your device remains charged while in use. The enclosure's mounting holes are in a standard 75mm x 75mm VESA pattern, allowing easy interfacing with VESA arms and other equipment.
Tech Specs
| Features | Durable |
|---|---|
| Brand Name | CTA Digital |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Premium Security Mullion Side Mount Enclosure |
| Product Type | Mullion Mount |
| Compatibility | <p>iPad 10.2-inch (7th Generation), 11-inch iPad Pro (2018), iPad Air 3 (2019), iPad Gen. 5 (2017), iPad Gen. 6 (2018), iPad Pro 9.7, iPad Pro 10.5, iPad Air Gen. 1-2, Galaxy Tab A 9.7", Galaxy Tab S2 9.7", Galaxy Tab S3 9.7", Galaxy Tab 3 10.1", and Galaxy Tab 4 10.1", Galaxy Tab A 10.1"" (2019), Lenovo Tab 4, Surface Go, Galaxy Tab S5E</p> |
| Device Supported | iPad Air |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Tablet Enclosure</li> <li>1 x Mullion Side Mount</li> <li>2 x Keys</li> <li>1 x Set of Mounting Hardware</li> <li>1 x Set of Tablet Adapter</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 4.53 lb |
Show all 17 specsShow fewer
| VESA Mount Compatible | Yes |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PAD-MULPAR |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 7" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECACC from CTA DIGITAL INC. and similar brands
More from CTA DIGITAL INC.
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



