PREMIUM LOCKING WALL MOUNT SILVER
PREMIUM LOCKING WALL MOUNT SILVER
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Supports the screen size of 11"
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Durable feature for better reliance and usability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This durable, easy to use security enclosure keeps your tablet protected from theft and easily accessible in offices, classrooms, restaurants, and more. The durable metal enclosure protects your tablet from theft with a powerful lock and key security system, mounting flush against the wall with a set of included hardware.
- Heavy-duty locking enclosure
- Mounts flush against wall, extending less than one inch out
- Portrait or landscape mounting
- Interior cable routing
- VESA 75mm x 75mm capable, for easy mounting to arms and other VESA equipment
- Compatible with iPad 10.2-inch (7th Generation), 11-inch iPad Pro (2018), iPad Air 3 (2019), iPad Gen. 5-6, iPad Pro 9.7, iPad Pro 10.5, iPad Air Gen. 1-2, Galaxy Tab A 9.7", Galaxy Tab S2 9.7", Galaxy Tab S3 9.7", Galaxy Tab 3 10.1", and Galaxy Tab 4 10.1", Galaxy Tab A 10.1" (2019), Lenovo Tab 4, Surface Go, Galaxy Tab S5E
Tech Specs
| Height | 12.10" |
|---|---|
| Features | Heavy Duty |
| Brand Name | CTA Digital |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Wall Mount |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <ul> <li>Apple - iPad 10.2-inch (7th Generation), 11-inch iPad Pro (2018), iPad Air 3 (2019), iPad Gen. 5 (2017), iPad Gen. 6 (2018), iPad Pro 9.7, iPad Pro 10.5, iPad Air Gen. 1-2,</li> <li>Samsung - Galaxy Tab A 9.7", Galaxy Tab S2 9.7", Galaxy Tab S3 9.7", Galaxy Tab 3 10.1", Galaxy Tab 4 10.1", Galaxy Tab A 10.1" (2019), Galaxy Tab S5E</li> <li>Lenovo - Tab 4</li> <li>Microsoft - Surface Go</li> </ul> |
| Product Color | Silver |
| Device Supported | iPad Pro |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>1 x Tablet Enclosure</li> <li>2 x Keys</li> <li>1 x Set of Mounting Hardware</li> <li>1 x Set of Tablet Adapters</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Office |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.42 lb |
| Manufacturer Part Number | PAD-PARAWS |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 9.70" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from CTA DIGITAL INC. and similar brands
CAP ADAPTER FOR QNV-8080R QNV-6082R LNV-6072R WHITE

FIREBOX T25/T45 RACK KIT

SONICWALL M.2 32GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
More from CTA DIGITAL INC.
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


