
PREM THIN PROFILE FLOOR STAND W/SEC ENCL F/10.2IN IPAD7/8 & MORE
PREM THIN PROFILE FLOOR STAND W/SEC ENCL F/10.2IN IPAD7/8 & MORE
Key Features
- Tablet PC Stand allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Supports up to 10.20" for perfect display and viewing experience
- Sturdy feature for maximum productivity
- Beautiful white color enriches the appearance
- High quality steel construction ensure permanence and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This sturdy and elegant Premium Thin Profile Floor Stand with Security Enclosure is the perfect addition to any retail store, restaurant or office space. The padded enclosure protects your tablet from theft with a lock and key, cushioning your tablet with included model-specific foam adapters. The enclosure is designed to allow full access to your tablet's charge ports and front camera. The enclosure also rotates a full 360 degrees for portrait and landscape displays. Standing 45 inches tall, this heavy-duty floor stand boasts a hollow interior for clean charge cable routing, plus a weighted base equipped with slip and scratch resistant padding.
- Heavy-duty locking enclosure
- Durable steel body
- Enclosure rotates 360 degrees
- Full access to camera and home button
- Interior cable routing system
- Scratch protected padding on weighted base
- Perfect for reception desks, waiting rooms, and more
- ADA Compliant
- Compatible with 10.2-inch (7th & 8th Generation), 11-inch iPad Pro (2020), iPad Air 3 (2019), iPad Gen. 5 (2017), iPad Gen. 6 (2018), iPad Air Gen. 1-2, iPad Pro 10.5, Galaxy Tab A 9.7", Galaxy Tab S2 9.7", Galaxy Tab S3 9.7", Galaxy Tab 3 10.1", and Galaxy Tab 4 10.1", Galaxy Tab A 10.1" (2019), Lenovo Tab 4, Surface Go, Galaxy Tab S5E, Galaxy S6
Tech Specs
| Depth | 12" |
|---|---|
| Width | 16" |
| Height | 45" |
| Features | Rotate |
| Brand Name | CTA Digital |
| Form Factor | Floor |
| Color Family | White |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Name | Tablet PC Stand |
| Product Type | Tablet PC Stand |
| Product Color | White |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Tablet enclosure</li> <li>1 x Stand body</li> <li>2 x Keys</li> <li>1 x Set of hardware</li> <li>1 x Set of tablet adapters</li> </ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Application/Usage | iPad |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
| Manufacturer Part Number | PAD-CHKW |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Maximum Screen Size Supported | 10.20" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TABPEN from CTA DIGITAL INC. and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

