
PREFERRED PRO KB US A1
PREFERRED PRO KB US A1
Key Features
- Full size 3-zone keyboard layout
- Rubber domed switch keys
- Adjustable tilt legs
- Available in several language layouts
- The Keyboard with Copilot Key, the Copilot in Windows is an AI-powered intelligent assistant. When Copilot is not available or enabled on the device, pressing the Copilot key will launch Windows Search
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Think tradition of high-quality products continues with this general purpose USB keyboard. Durable and reliable, the Lenovo Preferred Pro II USB Keyboard is a perfect companion for your ThinkPad, ThinkCentre and ThinkStation PCs as well as docks. The sleek modern design is complemented with finger-friendly keys that can last up to 10 million clicks under normal operation. Improve your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key.
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Backlight | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Keys Style | Island Style Keys |
| Form Factor | Full-size |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | USB |
| Product Line | Preferred Pro II |
| Product Name | Preferred Pro II USB Keyboard-US English |
| Product Type | Keyboard |
Show all 33 specsShow fewer
| Compatibility | <p><strong>Lenovo Products:</strong></p><ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkPad Notebook</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkCentre Desktop Computer</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ThinkStation Workstation</li></ul> |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Number of Keys | 104 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Brand Compatibility | Lenovo |
| Keyswitch Technology | Plunger/Rubber Dome |
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.65" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.34" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.83" |
| Keyboard/Keypad Features | Spill Resistant |
| Manufacturer Part Number | 4Y41R64588 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>TUV</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>KCC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AAA</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VCCI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>C-tick</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>BSMI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EAC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CB</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6.56 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from LENOVO OPTIONS and similar brands


NUM KEYPAD

KBD BO LEGION K500-US EN

KBD_BO CHROME DUET G2 FOLIO KB US
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



