
POWERSHRED 11C CROSS CUT SHREDDER
POWERSHRED 11C CROSS CUT SHREDDER
Key Features
- Patented Safety Lock disables shredder for added safety protection
- Quiet operation for home and small offices
- Shreds 11 sheets per pass into 5/32 in. x 1-9/16 in. crosscut particles (Security Level P-4)
- Also safely shreds staples, paper clips, and plastic credit cards
- Shreds for up to 5 minutes before a 30-minute cool-down period is needed
- 4.8 gal. bin with easy liftoff head
- For personal use only
- Dimensions: 16.88 in. H x 13.63 in. W x 9.38 in. D
- 1-year product warranty plus 3-year cutter warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Reliable, 11C Cross-Cut Shredder is ideal for deskside use with a 9" wide paper entry. Patented Safety Lock disables shredder for added safety protection. The stacked cutting heads shreds 11 sheets per pass into 5/32" x 2" cross-cut particles (Security Level P-3). Medium-duty shredder also cuts through staples, paper clips and credit cards. Maximum runtime is 5 minutes on with a 30-minute cooldown. Design features a 4-3/4 gallon bin and 72-decibel level.
Tech Specs
| Width | 13" |
|---|---|
| Height | 17" |
| Length | 9" |
| Features | Auto Start/Stop |
| Brand Name | Fellowes |
| Shred Size | 0.156" x 1.560" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Line | Powershred |
| Product Name | Powershred 11C Crosscut Shredder |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Color | Black |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | 11C |
|---|---|
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Product Family | Powershred |
| Security Level | P-4 |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Application/Usage | Home/Office |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |
| Manufacturer Part Number | 4350001 |
| Noise Level Without Load | 72 dB |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Additional Warranty Information | <p>1 Yr Machine / 3 Yr Cutter</p> |
Related Products
More in SHRED from FELLOWES and similar brands

POWERSHRED WASTE BAGS FOR C-420 AND C-480 SERIES SHREDDERS
More from FELLOWES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



