POWERBEAMAC GEN2 5 GHZ HIGH PERFORMANCE AC BRIDGE
POWERBEAMAC GEN2 5 GHZ HIGH PERFORMANCE AC BRIDGE
Key Features
- Highly Efficient Antenna Beam Performance
- Up to 450+ Mbps Throughput
- Dedicated Wi-Fi Radio for Management
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Incorporating a dish reflector design with proprietary airMAX® ac technology, the PowerBeam® AC is ideal for CPE deployments requiring maximum performance.
Management Wi-Fi Radio
The PowerBeam® AC integrates a separate Wi-Fi radio for fast and easy setup using your mobile device.
Improved Mounting and Surge Protection
Featuring enhanced protection against ESD events, the PowerBeam® AC offers a more robust mount with a convenient lifting loop or handle.
Integrated Radio Design
Ubiquiti's InnerFeed® technology integrates the radio into the feedhorn of an antenna, so there is no need for cables to connect the radio to the antenna. This improves performance because it eliminates cable losses.
Plug and Play Installation
The PowerBeam® AC requires no tools for assembly; only a single wrench is required for pole-mounting.
Performance Breakthrough
airMAX® ac products offer improved latency, noise immunity, scalability and significantly increased throughput performance.
Superior Processing
Ubiquiti's airMAX® engine with custom IC dramatically improves TDMA latency and network scalability. The custom silicon provides hardware acceleration capabilities to the airMAX scheduler, to support the high data rates and dense modulation used in airMAX ac technology.
Incredible Antenna "Beam" Performance
The form factor of the PowerBeam® AC features the highest gain for its size. The PowerBeam AC's excellent beam directivity provides the best performance in high-noise environments.
Now with airOS®8
airOS®8 provides powerful features, including airMAX® ac protocol support, real-time RF analytics, and an all-new design for enhanced usability.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Depth | 16.5" |
| Width | 16.5" |
| Height | 9.1" |
| Powerline | No |
| Brand Name | Ubiquiti |
| Form Factor | Pole-mountable |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Product Line | PowerBeam AC Gen2 |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Name | PowerBeam AC Gen2 PBE-5AC-Gen2 Wireless Bridge |
|---|---|
| Product Type | Wireless Bridge |
| Product Model | PBE-5AC-Gen2 |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Product Family | PowerBeam AC Gen2 |
| Management Port | No |
| Package Contents | <ul> <li>PowerBeam AC Gen2 PBE-5AC-Gen2 Wireless Bridge</li> <li>24V, 0.5A Gigabit PoE Adapter</li> <li>Pole-Mounting Kit</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | China |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 4.89 lb |
| Outdoor Antenna Range | 15.5 Mile |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PBE-5AC-GEN2-US |
| Wireless Transmission Speed | 450 Mbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.ui.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-ANT from UBIQUITI - US and similar brands

5GHZ NANOBEAM AIRMAX 16DB (ON ALLOCATION)

HIGH EFFICIENCY DUAL BAND DIRECTIONAL MESH ANTENNA

2.4G NANOBEAM AIRMAX AC 13DB
More from UBIQUITI - US
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



