POLY VOYAGER SURROUND 80 UC USB-C HEADSET +USB-C/A ADAPTER
POLY VOYAGER SURROUND 80 UC USB-C HEADSET +USB-C/A ADAPTER
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-ear design headset gives you striking sound isolation for an immersive listening experience
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for the way you work
Work where you want and sound your best with the over-ear, boomless Bluetooth® headset. Immerse yourself in rich audio, stay in complete comfort with soft ear cushions and an adjustable headband, and keep focused with adaptive ANC.
Focus with immersive audio
Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
Engineered to work as hard as you
Maximize your productivity with the headset engineered to work as hard as you do. Stay in command of your conversations with up to 21 hours of talk time, easy on-ear controls, and smart sensors for automatic call answering.
Concentrate in real comfort
You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit. Experience long-lasting comfort while you focus on work.
Features | Get in the zone
Stay focused and keep out the distractions of the outside world with adaptive ANC and over-the-ear design.
Take your call anywhere
Sound your best where you work with 6 built-in microphones for clear transmit audio without the noise - in a boomless design.
Extended talk time
Works as long as you do with up to 21 hours of talk time or up to 24 hours of listen time.
Touch controls
Control your calls and play/pause music with easy-touse touch controls. With just one click, you can mute yourself with a dedicated button.
Easy management via Poly Len
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 7.5" |
| Height | 7.1" |
| Packing | Box |
| Features | Transparency Mode |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Voyager Surround 80 UC |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Name | Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USBC/A Adapter |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Voyager Surround 80 UC |
| Charging Method | Case |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Battery Capacity | 1100 mAh |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USBC/A Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Carrying Case</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>User Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Charging Cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Type-C® to USB Type-A Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Type-C® to 3.5 mm Audio Cable</li></ul> |
| Application/Usage | Communication |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 21 Hour |
| Country of Origin | Mexico |
| Earpiece Controls | On/Off Switch |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Platform Supported | PC |
| Adjustable Headband | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 9.70 oz |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 6 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 8G7T9AA |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Wireless Operating Distance | 98 ft |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 1 Hour |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MHDACC from HP POLY HEADSETS and similar brands

POLY ENCOREPRO HW510/520 FOAM EAR CUSHIONS (2 PIECES)

BT600 BT USB ADAPTER

POLY VOYAGER SURROUND 80 UC MICROSOFT TEAMS CERTIFIED USB-C HEA
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



