POLY V12 UVB W/65W POWER KIT TAA
POLY V12 UVB W/65W POWER KIT TAA
Key Features
- Get extraordinary conferencing experience with this video conference equipment and delight your customers and meeting participants
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity while providing high-performance communication
- Simply plug in RJ-45 port to connect the conference equipment on the network
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Conferencing made simple
The Poly Studio V12 USB video bar has you covered for successful conferencing in any small room. Users will feel empowered when walking into BYOD rooms with superior AI-driven AV capabilities, simple deployment and centralized management.
A smarter way to collaborate
Equip your small meeting spaces with a USB video bar that boasts a 20MP 120° FOV camera built with impressive image quality. Smart camera and audio technology power meeting equity, ensuring a smoother hybrid meeting.
Small room, simple setup
Simplify deployment by choosing a power method that fits into your room. Compatible with leading platforms and equipped with built-in speaker, microphone, and camera, this video bar is quick to set up and easy to use.
Enterprise-grade management
Poly Lens remote device management gives you better visibility into workspaces across the entire organization. With multiple ways to manage, IT professionals can remotely monitor, update, and troubleshoot Poly devices on their own terms.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 22.7" |
| Width | 2.6" |
| Height | 3.1" |
| Features | AI Noise Reduction |
| Room Size | Small |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Line | Studio |
| Product Name | Studio V12 USB Video Bar w/USB-C 65W Power Adapter and Power Cord GSA/TAA |
| Product Type | Video Conference Equipment |
Show all 28 specsShow fewer
| Wireless LAN | Yes |
|---|---|
| Product Model | V12 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Studio |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Studio V12 USB Video Bar</li><li>USB-C 65W Power Adapter</li><li>Power Cord</li><li>Quick start guide</li><li>Removable privacy cap</li><li>Removable monitor clamp</li><li>USB Type-C cable (1.83 m)</li><li>Ethernet cable (2 m) </li></ul> |
| Application/Usage | Collaboration Space |
| Camera Resolution | 20 Megapixel |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Speaker Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Microphone Form Factor | Internal |
| Total Number of Cameras | 1 |
| Manufacturer Part Number | B95SPAA#ABA |
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CP from HP POLY VIDEO and similar brands
POLY X52 AB X50 VESA

POLY POE++ 65W2.5G W/CAT6A #NAME
POLY TC10 BLACK GLASS MOUNT
More from HP POLY VIDEO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



