
POLY BW 3320 USB-C HS USB-C/A +USB-C/A
POLY BW 3320 USB-C HS USB-C/A +USB-C/A
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures lasting comfort for pain-free, fatigue-free listening during extended sessions
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The 3320 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Style, comfort and audio quality
Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily.
Connect quickly and easily
The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
Look good, feel good, sound amazing
Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go..
Features | High-quality audio
Makes collaboration easy with Poly signature audio quality and reliability.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open.
Headset flexibility
With professional voice quality and a customized fit, this fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom.
Long-lasting comfort
Supports long-wearing comfort with a plush, padded headband and pillow soft ear cushions.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® cord and tethered USB-A adapter.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Plug and Play |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 7.10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Blackwire |
| Product Name | Blackwire 3320 Stereo USB-C Headset +USB-C/A Adapter |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Type | Headset |
|---|---|
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 3320 |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Blackwire 3300 |
| Product Series | 3300 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Package Contents | <ul><li>Blackwire 3320 Stereo USB-C Headset +USB-C/A Adapter</li><li>User Guide</li><li>USB Type-C® to USB Type-A Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Communication |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 8X219AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from HP POLY HEADSETS and similar brands
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





