D-LINK CLOUD
NUCLIAS BUSINESS CLOUD AC2200
SKU: 8CM381VPN: DBA-2720P
NUCLIAS BUSINESS CLOUD AC2200
Key Features
- Wireless Access Point offers maximum wireless connection efficiency and convenience
- 2.08 Gbit/s wireless transmission speed provides high and efficient communication with maximum efficiency
- IEEE 802.11b/g/n/ac wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- Up to 10x faster than standard Ethernet connectivity for your wired network
- Management port allows the convenience of establishing a large, efficient network
- Data Encryption ensures the safety of your precious data
- Internal antenna form factor for reliable connectivity with maximum productivity
- Ceiling Mountable form factor for your usage convenience and better reliance
Request a Quote on This Product
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Nuclias Cloud Overview
Nuclias Cloud is D-Link's complete, cloud-managed networking solution. It allows organizations with any level of IT resources the convenience of simple network deployment and configuration. Management and monitoring is as easy as ever. Troubleshooting is quick and painless. With Nuclias Cloud, scaling is accessible and can be done on an ad hoc basis. It's professional-grade networking, without the need for networking professionals.
Solution Features
Nuclias Cloud is a complete Cloud-based WLAN infrastructure solution that provides end to end control over every network device, on any site, in your cloud-managed network. D-Link's wide range of compatible devices offer a variety of capabilities at different price points. As a business driven solution, Nuclias includes a variety of enterprise tools. A customizable captive portal allows for a branded Wi-Fi experience, while reporting & analytics provide you the opportunity to better understand your network.
2 / Cloud Management
Cloud-based network management offers the flexibility and convenience you need. Admins can carry out various tasks using D-Link's centralized management platform via browser or app, anywhere with an internet connection. Unlimited device and site scalability, along with multisite management, allow you to manage a worldwide network from a centralized location. Zero Touch Deployment does away with repetitive device configuration by remotely pushing settings to devices. Furthermore, devices can be managed in batches or individually for more precise control. These features, plus more, all consolidated on a unified platform make management as simple and as hassle-free as it should be.
3 / In-Depth Analytics & Automated Reporting
Nuclias Cloud delivers a deeper understanding of your network and its users through automated traffic analytics and status reports. Traffic can be viewed on a network-wide scale, or down to individual devices. Insights derived from these reports can be used to further drive business value.
Nuclias Cloud is D-Link's complete, cloud-managed networking solution. It allows organizations with any level of IT resources the convenience of simple network deployment and configuration. Management and monitoring is as easy as ever. Troubleshooting is quick and painless. With Nuclias Cloud, scaling is accessible and can be done on an ad hoc basis. It's professional-grade networking, without the need for networking professionals.
Solution Features
- Cloud Management
- Zero-Touch Deployment
- Intuitive Interface
- Unlimited Scalability
- Real Time Traffic Reporting & Analytics
- Device Geolocation with Google Maps
- Visualized Floor Maps
- Automated Monitoring & Alerts
- Multi-Tenant & Role-Based Administration
- Band Steering » Bandwidth Optimization
- Searchable Event Log and Change Log
- Auto Channel Management
- Authentication via Customizable Captive Portal, 802.1x and RADIUS Server
- Social Login for Guest Wi-Fi Access
- End-to-End Encryption
- Over-the-Air Firmware Upgrades
Nuclias Cloud is a complete Cloud-based WLAN infrastructure solution that provides end to end control over every network device, on any site, in your cloud-managed network. D-Link's wide range of compatible devices offer a variety of capabilities at different price points. As a business driven solution, Nuclias includes a variety of enterprise tools. A customizable captive portal allows for a branded Wi-Fi experience, while reporting & analytics provide you the opportunity to better understand your network.
2 / Cloud Management
Cloud-based network management offers the flexibility and convenience you need. Admins can carry out various tasks using D-Link's centralized management platform via browser or app, anywhere with an internet connection. Unlimited device and site scalability, along with multisite management, allow you to manage a worldwide network from a centralized location. Zero Touch Deployment does away with repetitive device configuration by remotely pushing settings to devices. Furthermore, devices can be managed in batches or individually for more precise control. These features, plus more, all consolidated on a unified platform make management as simple and as hassle-free as it should be.
3 / In-Depth Analytics & Automated Reporting
Nuclias Cloud delivers a deeper understanding of your network and its users through automated traffic analytics and status reports. Traffic can be viewed on a network-wide scale, or down to individual devices. Insights derived from these reports can be used to further drive business value.
Tech Specs
| Depth | 8.8" |
|---|---|
| Width | 8.7" |
| Height | 2" |
| Brand Name | D-Link |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Network Band | Tri Band |
| Product Line | Nuclias |
| Product Name | Nuclias DBA-2720P Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | DBA-2720P |
Show all 29 specsShow fewer
| Frequency Band | 5 GHz |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | Nuclias |
| Data Encryption | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| Management Port | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Power Consumption | 18.96 W |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Encryption Standard | WPA3-ENT |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.59 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Manufacturer Part Number | DBA-2720P |
| Wireless Transmission Speed | 2.08 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.