
NSA 2700 GEN6 RPL W/APSS 1YR
NSA 2700 GEN6 RPL W/APSS 1YR
Key Features
- 1 RU - Form Factor
- Support for 40G/25G/10G/5G/2.5G/1G ports
- Multi-gigabit Threat and Malware Analysis Throughput
- Superior TLS performance (sessions and throughput)
- Expandable storage
- Enterprise Internet Edge Ready
- Latest Generation 7 SonicOS support
- Secure SD-WAN capability
- Intuitive single pane of glass management
- TLS 1.3 support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SonicWall Generation 7 (Gen 7) Network Security Appliance (NSa) next-generation firewalls (NGFWs) offers medium- to large-sized enterprises industry-leading performance at the lowest total cost of ownership in their class.
With comprehensive security features such as intrusion prevention, VPN, application control, malware analysis, URL filtering, DNS Security, Geo-IP and Bot-net services, it protects the perimeter from advanced threats without becoming a bottleneck.
Featuring a high port density including multiple 40 GbE and 10 GbE ports, the solution supports network and hardware redundancy with high availability, and dual power supplies.
SonicWall Generation 7 (Gen 7) Network Security Appliance (NSa) next-generation firewalls (NGFWs) offers medium- to large-sized enterprises industry-leading performance at the lowest total cost of ownership in their class.
With comprehensive security features such as intrusion prevention, VPN, application control, malware analysis, URL filtering, DNS Security, Geo-IP and Bot-net services, it protects the perimeter from advanced threats without becoming a bottleneck.
The Gen 7 NSa Series has been built from the ground up with the latest hardware components, all designed to deliver multi-gigabit threat prevention throughput - even for encrypted traffic. Featuring a high port density including multiple 40 GbE and 10 GbE ports, the solution supports network and hardware redundancy with high availability, and dual power supplies.
Generation 7 - SonicOS 7.0 and Security Services
The Gen 7 NSa Series runs on SonicOS 7.0, a new operating system built from the ground up to deliver a modern user interface, intuitive workflows and user-first design principles. SonicOS 7.0 provides multiple features designed to facilitate enterprise-level workflows. It offers easy policy configuration, zero-touch deployment and flexible management - all of which allow enterprises to improve both their security and operational efficiency.
The Gen 7 NSa Series supports advanced networking features, such as SD-WAN, dynamic routing, layer 4-7 high-availability and high-speed VPN functionality. In addition to integrating firewall and switch capabilities, the appliance provides a single-pane-of-glass interface to manage both switches and access points.
Built to mitigate the advanced cyberattacks of today and tomorrow, the Gen 7 NSa Series offers access to SonicWall's advanced firewall security services, allowing you to protect your entire IT infrastructure. Solutions and services such as Cloud Application Security, Capture Advanced Threat Protection (ATP) cloud-based sandboxing, Real-Time Deep Memory Inspection (RTDMI™) and Reassembly-Free Deep Packet Inspection (RFDPI) - for all traffic including TLS 1.3 - offer comprehensive gateway protection from most stealthy and dangerous malware, including zero-day and encrypted threats.
Deployments
The Gen 7 NSa Series has two main deployment options for medium and distributed enterprises:
Internet Edge Deployment
In this standard deployment option, the Gen 7 NSa Series NGFW protects private networks from malicious traffic coming from the internet, allowing you to:
- Deploy a proven NGFW solution with highest performance and port density (including 40 GbE and 10 GbE connectivity) in its class
- Gain visibility and inspect encrypted traffic, including TLS 1.3, to block evasive threats coming from the Internet - all without compromising performance
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 12.8" |
| Width | 16.9" |
| Height | 1.8" |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | SonicWall |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | SonicWall Inc. |
| Product Name | NSa 2700 Network Security/Firewall Appliance |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Functionality | Intrusion Prevention |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Model | NSa 2700 |
|---|---|
| IPS Throughput | 435.20 MB/s |
| Product Family | NSa |
| Product Series | NSa |
| VPN Throughput | 268.80 MB/s |
| Application/Usage | Network |
| Power Consumption | 21.50 W |
| Data Link Protocols | L2TP |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | Expansion Slot |
| Firewall Throughput | 5.20 Gbit/s |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Number of SFP+ Slots | 3 |
| Support/Service Type | Advanced Protection Service Suite (APSS) |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
| Total Number of Ports | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of VPN Supported | 1000 |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Manufacturer Part Number | 03-SSC-8129 |
| Support/Service Duration | 1 Year |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Class A</li><li>CE (EMC, LVD)</li><li>C-Tick</li><li>VCCI Class A</li><li>MSIP/KCC Class A</li><li>UL</li><li>cUL</li><li>TUV/GS</li><li>CB</li><li>Mexico CoC by UL</li><li>ANATEL</li><li>BSMI</li><li>FIPS 140-2 (with Suite B)</li><li>UC APL</li><li>IPv6 (Phase 2)</li><li>ICSA Network Firewall</li><li>ICSA Anti-virus</li><li>Common Criteria NDPP (Firewall and IPS)</li></ul> |
| New Connections Per Second | 21500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sonicwall.com |
| Firewall Protection Supported | Network Protection |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MFS-SW from SONICWALL - HARDWARE and similar brands

NSA 3700 GEN6 RPL W/APSS 1YR
NSA 4700 GEN6 RPL W/APSS 1YR
NSA 5700 GEN6 RPL W/APSS 1YR
More from SONICWALL - HARDWARE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



