California Proposition 65 Warning
NSA 2600
NSA 2600
Key Features
- Network Security/Firewall Appliance is the single answer to all your desired and heavy-duty data security needs
- Application Control firewall protection support for dependable security for your system and data with added productivity
- Secure your applications and files with the MD5 algorithm that is based on cryptographic hash function producing a 128-bit (16-byte) hash value
- Up to 10x faster than the standard Ethernet connectivity and provides high-performance
- For securely connecting servers, workstations and storage and enabling secure data transfer, use this 8 ports firewall
- 2 GB standard memory seamlessly handle multiple programs together
- Rack-mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- NAT feature for better usability and increased efficiency
- USB offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Today's organizations face unprecedented security challenges. The sophistication and volume of attacks is increasing exponentially, often resulting in lost company, personal and customer data; stolen intellectual property; damaged reputations; and lost productivity. At the same time, security has become more complex. Organizations are grappling with the BYOD revolution and the explosion of personal devices connecting to the network. Personal smartphones and tablets slow network performance and productivity, and mobile applications such as social media and video streaming consume an enormous amount of bandwidth. In order to address these network security and productivity challenges, some organizations have chosen to compromise their security by turning off features to maintain network performance.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10.3" |
| Modem | No |
| Width | 17" |
| Height | 1.8" |
| DSL Port | No |
| Features | PAT |
| Brand Name | SonicWall |
| Manageable | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Serial Port | No |
| Manufacturer | SonicWall Inc. |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Name | NSA 2600 Network Security Appliance |
|---|---|
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Wireless LAN | No |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Product Model | 2600 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | NSA |
| Product Series | NSA |
| Virtualization | <ul><li>15000 x Connections per Second</li><li>225000 x Maximum Connections (SPI)</li><li>125000 x Maximum Connections (DPI)</li><li>32 x SonicPoints Supported (Maximum)</li><li>75 x Site-to-Site VPN Tunnels</li><li>10 x IPSec VPN Clients</li><li>250 x IPSec VPN Clients (Maximum)</li><li>50 x VLAN Interfaces</li></ul> |
| Management Port | Yes |
| Standard Memory | 2 GB |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Encryption Standard | DES |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |
| Memory Card Supported | SD |
| Total Number of Ports | 8 |
| Manufacturer Part Number | 01-SSC-3860 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sonicwall.com |
| Firewall Protection Supported | Reassembly-free Deep Packet Inspection |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FWAPL from SONICWALL - HARDWARE and similar brands
TZ80 GEN6 RPL W/APSS 1YR
TZ270 WIRELESS-AC

TZ270 GEN6 RPL W/APSS 1YR
More from SONICWALL - HARDWARE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



