NEO FLEX ALL-IN-ONE LIFT STAND
NEO FLEX ALL-IN-ONE LIFT STAND
Key Features
- Shows digital content wherever you want it
- With a maximum load capacity of 37 lb, it makes a perfect solution for display or mounting
- Supports up to 24" for perfect display and viewing experience
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Add ergonomic adjustability and portability while saving space with this unique all-in-one stand. The perfect accessory for space-constrained areas, it enables you to mount both a CPU and display while providing effortless height adjustment of the monitor. Transport a workstation anywhere easily and quickly. Deploy multiple, complete computer systems with ease, Pick up systems using the integrated handle and lock them up at night. Open architecture design allows users to attach a variety of systems, including gaming platforms like Playstation and Xbox. Buckle cover for added security conceals release-buckle clamp from sight and deters disengagement of CPU.
Tech Specs
| Depth | 19.80" |
|---|---|
| Width | 8" |
| Height | 24" |
| Length | 20" |
| Features | Built-in Handle |
| Brand Name | Ergotron |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Product Line | Neo-Flex |
| Product Name | Neo-Flex All-In-One Lift Stand |
| Product Type | Display Stand |
| Compatibility | <p>15" - 24" Displays</p> |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Family | Neo-Flex |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Package Contents | <ul><li>Neo-Flex All-In-One Lift Stand</li><li>CPU Strap</li><li>Buckle Cover</li><li>VESA Monitor Mounting Kit</li><li>Cable Ties</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Height Adjustable | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 37 lb |
| Additional Information | <ul><li>Weight Capacity: 37 lb</li><li>Monitor up/down Tilt: +25°/-5°</li><li>Maximum CPU Size: 14" x 14" x 4"</li><li>Easy to use Simple installation and effortless operation</li><li>Motion may be restricted when using 22"-24" monitors in portrait mode</li><li>Most small or ultra small form factor CPUs, notebook computers, and gaming consoles</li><li>Position your display for maximum ergonomic comfort to relieve eye, neck and back strain</li><li>Compact design and small footprint keeps workspace manageable great for computer labs</li><li>Mix and match CPU box and monitor from different vendors, update the display or CPU without disturbing full system</li></ul> |
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Manufacturer Part Number | 33-326-085 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>VESA FDMI MIS-D</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-L from ERGOTRON DESK and similar brands

KIT SLIM PROFILE CLAMP TRACE MBK
KIT GROMMET CLAMP TRACE

KIT SLIM PROFILE CLAMP TRACE BWT
More from ERGOTRON DESK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

