NCNR SERIES 4000 CASH DRAWER DED SRL I/F VTA TILL
NCNR SERIES 4000 CASH DRAWER DED SRL I/F VTA TILL
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Ultimate Heavy Duty Cash Drawer
Exceeding customer and industry expectations, the Series 4000 is the ultimate heavy duty cash drawer. Industrial-grade steel ball bearing slides ensure effortless performance and durability. A robust latch mechanism and a proven four-function lock assembly offer several levels of security. Along with flexible storage space, and various sizing, color and customized options, these features make the Series 4000 another reason for APG's reputation as the preferred choice.
Scroll down to request a quote!
FEATURES
- Steel, ball-bearing slides
- Dual, beveled media slots
- Dual media trays below
- Coin roll storage till
- Painted or stainless steel front
- Rugged steel construction for demanding environments
- Tested to last beyond four million transactions
- Limited Lifetime warranty (online registration required)
Tech Specs
| Depth | 16.7" |
|---|---|
| Width | 18" |
| Height | 4.2" |
| Features | Robust |
| Lock Type | Keyed Lock |
| Brand Name | apg |
| Serial Port | Yes |
| Keyed System | Random |
| Manufacturer | apg |
| Product Name | Series 4000 Cash Drawer |
| Product Type | Cash Drawer |
| Product Color | Cloud White |
Show all 21 specsShow fewer
| Product Model | 1816 |
|---|---|
| Product Family | 4000 |
| Product Series | 4000 |
| Number of Trays | 1 |
| Product Material | Steel |
| Number of Media Slots | 2 |
| Proprietary Interface | SerialPRO II |
| Manufacturer Part Number | JD484A-CW1816 |
| Manufacturer Website Address | http://www.apgsolutions.com |
Related Products
More in PP-CD from APG - EXW MN and similar brands
More from APG - EXW MN
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

