
California Proposition 65 Warning
MULTISYNC P435-PT 43 LED LCD MULTISYNC P435-PT 43 LED LCD
MULTISYNC P435-PT 43 LED LCD MULTISYNC P435-PT 43 LED LCD
Key Features
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Enjoy remarkable picture quality at a low cost with Edge LED technology
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Create pixel perfect imagery with the high-end panel quality of the new fully commercial NEC P Series large format displays with anti-glare 40-point edge to edge PCAP touch pre-installed. By implementing premium features and focusing on creating impressionable digital signage experiences, the P series gives customers an elite display option with its one-of-a-kind wide color gamut commercial panel coupled with the proprietary SpectraView Engine capabilities while also allowing customers the modularity possibilities to customize their product based on their needs and application. The new series contain a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necesary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters - the message. Robust connectivity options allow customers to have up-to-date connectivity options while also allowing for enhanced daisy chain capabilities when tying displays together for video or control signal distribution. The NEC P series boasts 700 cd/m2 brightness which is ideal for a majority of high end digital signage applications in restaurants, command and control, retail, museums and corporate environments when high-end and feature rich displays are necessary to convey important messaging.
- Industrial-strength, premium-grade panel with additional thermal protection, internal temperature sensors with self-diagnostics and fan-based technology, allow for 24/7 operation
- 4K UHD native resolution allows for crystal clear imagery and messaging that become more vivid and lifelike than ever before!
- Wide Color Gamut panels allow for a broader range of viewable colors compared to traditional commercial panels
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- Accepts Intel® Smart Display Module Small or Large allowing for sleek all-in-one intelligence and interoperability in a small form factor setting by accepting Intel processor-based products and other peripherals directly into the displays
- Raspberry Pi Compute Module 4 allows for future proof expansion and NEC Mediaplayer support (MPi4E)
- Bidirectional and Full External Control allows for easy integration into control systems via LAN or RS232C
- 700 cd/m2 brightness and HDR compatibilty will capture the attention of audience in almost any situation
- Enhanced Daisy Chain Capabilities through both HDMI and DisplayPort Out Connections
- Multi Picture Mode allows for the display to show multiple simultaneous images on the screen at once without the use of additional software or hardware
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.4" |
| Width | 39.2" |
| Height | 23.3" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Sharp NEC Display |
| Brightness | 700 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Depth | 10-bit |
| DisplayPort | Yes |
Show all 39 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Pixel Pitch | 9.8 mil |
| Scan Format | 2160p |
| Touchscreen | Yes |
| Manufacturer | Sharp |
| Product Line | MultiSync |
| Product Name | 43" Wide Color Gamut Ultra High Definition Professional Display with PCAP Touch |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | P435-PT |
| Product Family | MultiSync P |
| Product Series | P |
| Package Contents | <ul> <li>43" Wide Color Gamut Ultra High Definition Professional Display with PCAP Touch</li> <li>3m Power cord</li> <li>2.0m HDMI cable</li> <li>Wireless remote control</li> <li>Batteries</li> <li>Setup Guide</li> </ul> |
| Number of Screens | 1 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 61.50 lb |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | P435-PT |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharp-nec-displays.com/ |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 40 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in IPD from SHARP LFD and similar brands
More from SHARP LFD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


